Opis |
Gościem dzisiejszego Poranka Dwójki po 8.10 będzie reżyser Jarosław Tumidajski. Porozmawiamy o jego najnowszej inscenizacji, polskiej prapremierze sztuki Dana Taylora "Czas Barbarzyńców" w Teatrze Współczesnym w Warszawie. To przypowieść o słabnącej demokracji liberalnej w Imperium Rzymskim, dawnym, a zarazem współczesnym, w którym niespodziewanie władzę przejmują barbarzyńcy. W wyniku radykalnych decyzji nowej ekipy rządzącej rozpoczyna się proces upadku dotychczasowych wartości, obyczajów i kultury. Jednak autor nie koncentruje się wyłącznie na politycznym wymiarze tej historii, pokazuje, jak barbarzyński żywioł wpływa na codzienne życie, jak rozpadają się przyjaźnie, kompromitują elity. Ok.7.10 opowiemy o spektaklu "Poczekalnia 6-2-0" w teatrze PWST we Wrocławiu. To ostatni w tym roku dyplom studentow IV roku wydziału aktorskiego, prapremiera sztuki wg tekstu Marty Guśniowskiej, nagrodzonego w II edycji Wrocławskiego Konkursu Dramaturgicznego. Reżyseruje Marek Fiedor.
Zapowiemy także majowe Warszawskie Spotkania Muzyczne. To doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej, które istnieje od 1986 roku.
O jego dużym znaczeniu świadczy zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych składających swoje oferty wykonawcze. Festiwal od lat szczyci się udziałem świetnych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru.
Nie zabraknie też "Słowa na dzień", "Śpiewnika jazzowego", "Archiwalni", wiadomości kulturalnych i przeglądu prasy. W tym tygodniu Płytą Tygodnia w Poranku będą symfonie Williama Boyce' a, kompozytora, żyjącego w latach 1711-1778, a więc w czasach, gdy życie muzyczne w Anglii było zdominowane przez postać i twórczość Jerzego Fryderyka Haendla. Boyce zasłynął głównie jako twórca muzyki kościelnej, a jego krótkie, wręcz miniaturowe trzyczęściowe utwory, stanowią istotne ogniwo w rozwoju gatunku symfonicznego, którego ukoronowaniem stała się twórczość klasyków wiedeńskich. Symfonie Boyce' a to najczęściej wstępy do oper bądź epizody instrumentalne dzieł sakralnych. Istnieje niewiele nagrań tych utworów, a spośród nich wyróżnia się błyskotliwa, utrzymana jednocześnie w duchu epoki, interpretacja zmarłego w październiku ubiegłego roku sir Neville' a Marrinera i orkiestry Academy of St Martin In The Fields. Nagrania zarejestrowane w 1993 roku w Londynie zostały ostatnio wznowione przez firmę Capriccio w cenionej serii Encore.
A tuż przed 9-tą wybrane przez siebie rekomendacje kulturalne przedstawi Barbara Kinga Majewska - śpiewaczka specjalizująca się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Zaprasza Piotr Kędziorek.
|