Koncert Niepodległości Trzeciego Maja po raz trzeci

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 16:12
W "Poranku Dwójki" zapowiemy wydarzenie, które odbędzie się 3 maja na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie zabrzmią pieśni związane z walką Polaków o wolność.
Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku
Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 maja 1791 roku"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Inspiracją dla tego koncertu jest wpływ dążeń wolnościowych Polaków na wydarzenia na świecie. Podkreślona zostanie rola Konstytucji 3 Maja, czyli pierwszej ustawy zasadniczej w Europie. Zaprezentowane zostaną m.in. hybrydowe aranżacje pieśni, które towarzyszyły Polakom w walce o wolność innych narodów oraz na emigracji. Odwiedzą nas reżyser wydarzenia Jacek "Wiejski" Górski oraz dyrektor muzyczny Ola Turkiewicz. Ta rozmowa o 8.30.

O 9.30 odwiedzi nas wokalistka Karolina Skrzyńska, która w sobotę wystąpi w warszawskim Pałacu pod Blachą. Artystka promowała będzie swój drugi album "Palcem po wodzie", który ukaże się nakładem Polskiego Radia w maju.

Płytą sobotniego "Poranka Dwójki" jest "Żywizna plays Zaświeć Niesiącku and other Kurpian Songs" autorstwa Raphaela Rogińskiego i Genowefy Lenarcik.

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (29.04) w godz. 6.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

bch

Czytaj także

Konstytucja 3 maja - dzieło oświeconych monarchistów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 06:00
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfederacja targowicka. Symbol zdrady narodowej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 05:45
Słowo "targowica" jest w języku polskim synonimem najcięższej zdrady narodu i państwa. Przywódcy konfederacji targowickiej dążyli do podziału państwa na samodzielne prowincje i nie zamierzali poddać się prawom ustanowionym przez Konstytucję 3 Maja.
rozwiń zwiń