Łemkowski pasterz o wypasie owiec i wyrobie sera
Początki wspólnej historii człowieka i pszczół sięgają zamierzchłych czasów. Te pracowite stworzenia, choć badane i opisywane od wieków, wciąż wydają się być tajemniczymi cudami natury. Im też poświęcona jest wystawa, na którą zaprosimy naszych słuchaczy.
W dalszej części audycji, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", Wojciech Ossowski opowie nam o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce. O 8.50 w "Abecadle etnografa" powrócimy zaś do pojęcia "tradycja", które przybliży nam dr Ewa Klekot. Wcześniej, o 8.20 spotkamy się z Pauliną Suchecką, która opowie nam o wiosennej obrzędowości agrarnej i zaprosi na spotkanie "Od świętego Józefa wiosenna uciecha" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Wysłuchamy też relacji z warsztatów ze sztuki posługiwania się wachlarzami bojowymi połączonej z elementami tańca, które odbyły się w środę w muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Słuchać będziemy także płyt nagrodzonych w fonograficznych konkursach Festiwalu Nowa Tradycja, a Płytą Poranka będzie zwycięski album "Wiejski dżez" Kapeli Maliszów. Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Rekomendacji kulturalnych", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.
***
Na "Poranek Dwójki" w sobotę (14.04) w godzinach 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.
mko