- Przy przygotowywaniu tej wystawy kierowaliśmy się potencjałem edukacyjnym, który zauważyliśmy w istniejących już kolekcjach muzealnych, złożonych z przedmiotów codziennego użytku różnych generacji ludzi. Zapytaliśmy odbiorców, jak ich zdaniem powinno wyglądać nowoczesne muzeum etnograficzne, czym w ogóle jest dla nich tradycja i jak ich zdaniem można to wszystko ująć w formę wystawy mobilnej, przystosowanej do dziesiejszych potrzeb - mówiła w audycji Anna Grunwald, kierowniczka działu naukowo-oświatowego z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie o nowo otwartej wystawie "Millenium".
- Co ważne, wystawa przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. W materiałach zastosowaliśmy różne mechanizmy mające ułatwić odbiór wystawy osobom z problemami ze wzrokiem i słuchem. Cieszy fakt, że podejście to staje się powoli normą - tłumaczyła dr Edyta Lisek-Lubaś, która przygotowała audiodeskrypcję i odpowiadała za przygotowanie ekspozycji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Ekspozycja obejmuje 13 grup obiektów reprezentujących podstawowe obszary ludzkiej egzystencji, takie jak: pożywienie, spożywanie posiłków i przechowywanie żywności, leczenie, ubieranie, ogrzewanie, śmieci, budownictwo, rolnictwo, rozrywka, używki. Każda z grup obrazuje trzy generacje rzeczy: najstarsze, pochodzące ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, te z czasów przełomu wieku XX i XXI, czyli millenium, oraz projektowane i używane dzisiaj. Wystawie towarzyszy wiele ciekawostek i atrakcji multimedialnych dla dzieci i dorosłych.
Jak pralka wpłynęła na życie człowieka? Czym są kasztany do prania i jak zrobić własnego robota? Między innymi o tym posłuchać można w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Goście: Anna Grunwald (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie), dr Edyta Lisek-Lubaś (wykładowczyni, edukatorka)
Data emisji: 15.12.2018
Godzina emisji: 9.20
at/gs