Powstanie Warszawskie - serwis specjalny
1 sierpnia w Dwójce można będzie usłyszeć premierę słuchowiska wg tekstu Iwony Rusek "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham". W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Wawrzyńcem Kostrzewskim, reżyserem słuchowiska i współautorem tekstu.
Wawrzyniec Kostrzewski podkreślił, że to bardzo ciekawa koncepcja, żeby w piwnicy powstańczej, jakich było przecież wiele, spotkać ze sobą ciężko ranną dziewczynę i starca, który pamięta powstanie styczniowe. - Hasło "powstanie" budzi inne skojarzenia u starca, niż u dziewczyny, która żyje głównie rozgoryczeniem, że przecież walka miała potrwać trzy dni, jak wszyscy mówili. Starcowi otwierają się pola opowieści o historii ojca, który walczył rok - opowiadał.
Jak mówił gość audycji, akcja nie dzieje się w sztabie dowódców ani na pierwszej linii frontu. - Naszym tłem dźwiękowym są walające się pod nogami cegły, gruzy, popękane szkło i na wpół zawalona piwnica, gdzie kilka postaci walczy o przetrwanie. Właśnie w tym miejscu pojawiają się rozmowy, ale nie są to filozoficzne dysputy, tylko emocjonalne spięcia i postawy graniczne. Nasze słuchowisko nie jest ciche. Jest bardzo intensywne, a jego struktura jest mieszanką emocji: entuzjazmu sprzed wybuchu powstania i skrajnych emocji, kiedy już śmierć zagląda im w oczy - mówił reżyser.
Na czym polegała trudność w odtworzeniu realiów z piwnicy? W jaki sposób aktorzy starali się oddać realizm sytuacji? O tym w nagraniu audycji.
***
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser słuchowiska "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham", współautor adaptacji tekstu Iwony Rusek)
Data emisji: 31.07.2019
Godzina emisji: 8.30
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
am/bch