Profesor Anna E. Kubiak z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie jest autorką m.in. książki "Inne śmierci. Antropologia umierania i żałoby w późnej nowoczesności", a zajmuje się badaniem ponowoczesnej formy rozumienia śmierci i zwyczajów pogrzebowych. - W przeszłości w debacie publicznej istniała przede wszystkim śmierć publiczna, to znaczy ekshumacje, zbiorowe pogrzeby, odejście osób pełniących jakieś funkcje. Dzisiaj dużo więcej niż kiedyś mówimy także o śmierci jako doświadczeniu prywatnym, osobistym - mówiła prof. Kubika.
Jak tłumaczyła badaczka, coraz większy wpływ na proces rozumienia śmierci mają też ekonomia, konsumpcjonizm, świecki styl życia: - Coraz częstsze są kremacje, ale także tematy takie, jak eutanazja - podkreślała prof. Kubiak, tłumacząc także, skąd bierze się przekonanie, że dzisiejsza kultura od śmierci się odwraca, jakim językiem obecnie mówimy o odchodzeniu i samotności w żałobie.
W audycji pożegnaliśmy także wielkich ludzi świata sztuki i kultury, którzy odeszli od nas w tym roku:
- reżysera dźwięku Tomasza Perkowskiego,
- historyka literatury prof. Tadeusza Komendanta,
- działacza politycznego Kornela Morawieckiego,
- a także osobę niezwykle ważną dla świata polskiej kultury ludowej - muzyka Edwarda Byrtka.
Słuchaliśmy również o kulisach powstania i działania projektu "Pieśni do śmierci", mającego za cel opisywanie i ochronę tradycyjnego pogrzebowego dziedzictwa śpiewaczego.
***
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 2.11.2019
Godzina emisji: 7.00-10.00
Wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
at