Opis |
W specjalnym wydaniu audycji Poranek Dwójki dużo miejsca poświęciliśmy 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz - Birkenau. Oddaliśmy głos byłym więźniom głos - usłyszęliśmy wstrząsające wspomnienia ludzi, którzy przeżyli okrucieństwo obozów koncentracyjnych. Opowiedzieliśmy również o planach obchodów uroczystości w Oświęcimu - o wyjątkowej zmianie w protokole.
27. stycznia jest też Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dokładna liczba zamordowanych jest trudna do oszacowania z powodu regularnego niszczenia archiwów i zacierania śladów przez władze III Rzeszy. Niemniej podczas II wojny światowej życie w okrutny sposób straciło ponad 6 milionów europejskich Żydów. Jedną trzecią tych ofiar stanowiły dzieci.
W Poranku Dwójki spotkaliśmy się z Agnieszką Witkowską-Krych - antropolog kultury, hebraistką, socjolog, pracownikiem Instytutu Pileckiego. Mimo upływu czasu pamięć o okrucieństwie oraz o ofiarach jest cały czas silna. Między innymi dzięki takim osobom jak prof. Aleksander B. Skotnicki. Profesor medycyny, hematolog, transplantolog, były kierownik Katedry Hematologii CMUJ, twórca i długoletni ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, następca profesora Juliana Aleksandrowicza. Społecznik, badacz losów Żydów uratowanych z Holokaustu i ich wielki przyjaciel. Aleksander B. Skotnicki w książce "Arka. Opowieść o życiu i przetrwaniu...." w rozmowie z dwójką dziennikarzy opowiada o swojej codziennej walce o życie pacjentów z białaczką i o przeszczepach szpiku, które pozwalają okiełznać chorobę. Druga jego pasja i obszar niestrudzonej aktywności to przywracanie powszechnej pamięci niewiarygodnych losów podopiecznych Oskara Schindlera ocalonych przez niego z Holokaustu.
W audycji połączyliśmymy się też z naszym korespondentem w Rzymie. Piotr Kowalczuk opowiedział o m.in. o włoskich Żydach - ofiarach Holokaustu, o różnicach w sytuacji Żydów polskich i włoskich w czasie wojny. Przedstawił sylwetkę Bartalimiego, zwycięzcę Tour de France, który ratował Żydów. Porozmawiamy również o postaci Jana Karskiego - silnie obecnego we włoskiej kulturze.
|