Opis |
W Poranku Dwójki rozmawialiśmy z Janem Holoubkiem. Reżyser zdążył zakończyć zdjęcia do opartego na faktach filmu "25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy". "Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi" - powiedział Tomasz Komenda.
Film ten będzie reżyserskim debiutem fabularnym Jana Holoubka. Operator ma na swoim reżyserskim koncie jednak też ciekawy mokument, który mogą Państwo zobaczyć na stronie NINATEKA - "Pocztówki z Republiki Absurdu". Akcja rozgrywa się w 2014 roku w Polsce, która wciąż jest krajem komunistycznym, gdyż ćwierć wieku wcześniej obrady Okrągłego Stołu i transformacja z 1989 roku zakończyły się niepowodzeniem. Do Warszawy przyjeżdża para młodych Szwedów, aby nakręcić film o swoich rówieśnikach zza żelaznej kurtyny.
Rozmowa o obu filmach w Poranku Dwójki.
Po godz. 9.30 dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski opowiedział o wybitnych operach, jakie widzowie mogą znaleźć na platformie VOD TWON. Wśród proponowanych dzieł: m.in. Tosca, Straszny Dwór, Paria i wiele innych pereł operowych.
Nie zapomnieliśmy również o Narodowym Dniu Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (24.marca) i przypomnimy tragiczną historię bohaterskiej rodziny Ulmów, którzy mimo biedy i zagrożenia własnego życia w podkarpackiej wsi Markowa ukrywali podczas II wojny światowej Żydów. Mimo ogomnej biedy i zagrożenia własnego życia. I życiem własnym za ten czyn zapłacili. W wyniku donosu Wiktoria (w siódmym miesiącu ciąży), jej mąż Józef, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali 24.marca 1944 roku wymordowani. Dzień ten został ustanowiony przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
|