Propozycje kulturalne z Wielkiej Brytanii bez granic

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 12:03
Ponura strona pandemicznej rzeczywistości nie odcina publiczności od sztuki, a artystów od tworzenia. Różnica z czasami sprzed izolacji polega na tym, że to, co dostępne było dla nielicznych, obecnie może zobaczyć każdy, bo internet nie zna granic.
Audio
  • Brytyjskie propozycje kulturalne na czas pandemii (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: freephotos/Pixabay

W "Poranku Dwójki" nasz brytyjski korespondent Adam Dąbrowski przedstawił unikalną ofertę ważniejszych instytucji kulturalnych na Wyspach oraz apel artystów brytyjskich do swojego rządu.

- Królestwo może zmienić się w  kulturalną pustynię, trzeba działać natychmiast - napisali do rządzących artyści i ludzie kultury, którzy nagle pozbawieni środków do życia, jak w każdym niemal kraju, muszą znaleźć rozwiązania dla swojej branży. - Pokryjemy 80 procent wynagrodzenia każdego niezwolnionego pracownika, limit to  2,5 tys. £ miesięcznie - zapewnił Rishi Sunak. Z obietnicy brytyjskiego ministra finansów skorzystało wielu pracowników kultury, ale autorzy listu alarmują: to nie wystarczy.


dyrygent koncert filharmonia 1200.jpg
Najlepsze koncerty oraz rozmowy z polskimi dyrygentami i solistami w "Filharmonii Dwójki"

Artyści i instytucje kultury nie pozostają bierni i mają dla szerokiego grona odbiorców ciekawe propozycje. Znany ze Star Treka i X-mena Sir Patrick Stewart czyta codziennie jeden sonet Szekspira. - Reakcja jest naprawdę entuzjastyczna, dla mnie to ważne, bo wielu ludzi robi swoje, żeby pomóc nam przejść przez ten ponury okres - mówił o recytacji aktor. Na marginesie przypomnijmy, że są 154 sonety...

Kolejna ciekawa propozycja płynie strumieniem internetowym National Theatre, który prezentuje archiwalne nagrania przedstawień. Już teraz zobaczyć można kilkanaście spektakli w tym "Antoniusza i Kleopatrę" wspomnianego wcześniej Szekspira czy "Frankensteina" w reżyserii Nicka Deara na podstawie powieści Mary Shelley.


Kartoteka 1200.jpg
"Kartoteka" Różewicza. Obejrzyj spektakl wideo

Na stronie londyńskiej National Gallery dostępne są wykłady o Tycjanie, lekcje kolażu i wirtualne zwiedzanie, a galeria Tate Modern proponuje zwiedzanie wystawy prac Andy'ego Warhola z przewodnikiem za pomocą krótkiego filmu.

Także w Polsce nie brakuje wyjątkowych propozycji.

Teatr Syrena w internecie nie tylko prezentuje, ale także uczy. Trzy razy w tygodniu w mediach społecznościowych teatru można znaleźć filmiki o historii musicalu, trwają niecałe 5 min i zawsze są poświęcone jakiemuś ciekawemu tytułowi. >>>[PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w internecie. - Będziemy mieli normalne seanse (każdy film dwa razy w ciągu siedmiu dni), zostaną konkursy, jurorzy będą pracować, będzie werdykt - zapewniają organizatorzy. >>>[ZOBACZ TAKŻE]

Narodowe Forum Muzyki gra online dla melomanów codziennie o 9.30 i 19.00. >>>[WIĘCEJ INFORMACJI]

A radiowa Dwójka zaprasza na codzienne (o 12.00 i 21.00) koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, ponadto na spektakle, słuchowiska, lektury i cotygodniowe sobotnie Domówki!


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Materiał przygotował: Adam Dąbrowski 

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

"Tom podbił serce narodu". 99-letni weteran zebrał 18 mln funtów na walkę z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:35
Już prawie pół miliona osób podpisało się pod internetową petycją, by przyznać kapitanowi Tomowi Moore'owi tytuł szlachecki. Weteranowi, który zebrał dla NHS, brytyjskiej służby zdrowia, już 18 mln funtów. Gest 99-latka docenili m.in. książę William i premier Boris Johnson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Potrafi zjednoczyć wokół siebie Brytyjczyków". Krzysztof Winkler o urodzinach Elżbiety II

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 17:00
- To jedyna osoba, która ma tak duży autorytet i potrafi zjednoczyć wokół siebie Brytyjczyków. I wskazać drogę, którą powinno podążać państwo - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, ekspert ds. międzynarodowych (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń