Opis |
W Poranku Dwójki zaprosiliśmy na wydarzenie, które stało się rytuałem każdego sobotniego wieczoru, czyli na Domówkę z Dwójką. Poetycki występ w retro klimacie Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka w salonie artystów, specjalnie zaaranżowane i napisane na Domówkę utwory wykonane przez Jakuba Józefa Orlińskiego i Aleksandra Dębicza w mieszkaniu pianisty i kameralny występ Pawła Szamburskiego na słonecznym tarasie - te koncerty przyciągnęły ponad stutysięczną widownię. Domówki z Dwójką można obejrzeć i wysłuchać na naszej antenie, na stronie internetowej i na facebooku Dwójki. A w najbliższą sobotę do swojego mieszkania zaprosi nas duet Pękala - Korydlasińska-Pękala. Zaproszą do świata dźwięków wibrafonów, marimby i elektroakustyki. O repertuar i przygotowania do tego półgodzinnego wyjątkowego występu zapytaliśmy o godz. 9.30 Magdalenę Kordylasińską - Pękalę.
W audycji zaproponowaliśmy też podróż w czasie - do czasów kina przedwojennego. 10. maja Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny rusza z internetowym retrokinem, cyklem "Filmy, które kochamy". Przed nami unikatowe przedwojenne produkcje (m.in. "Ada, to nie wypada", "Jadzia" czy "Dziewczyna szuka miłości") dostępne bezpłatnie po rekonstrukcji cyfrowej, a także kulisy powstawania filmów, ciekawostki z planu i spotkania z ekspertami. W świat retrokina wprowadzi nas o godz. 8.30 Michał Pieńkowski - filmograf z FINA.
Ponadto w Poranku Dwójki:
- Włosi znosza coraz więcej ograniczeń wprowadzonych w wyniku pandemii. Jak przedstawia się sytuacja w obszarze kultury?
- Piosenka krakowskich artystów ku pamięci Z. Wodeckiego
- historia wykładowczyni historii teatru w Oslo w książce "Song Nauczycielki" Vigdis Hjorth |