O tym rozmawialiśmy z prof. Maciejem Ząbkiem, dyrektorem IEiAK na UW, w kontekście ukazania się książki “Przemiany kulturowe w Afryce. Historia i antropologia”. - to miejsce jest znaczące, ale raczej skromne, osób które zajmują się Afryka w etnologii nie jest zbyt wiele. Nie jest ich również w innych dyscyplinach naukowych. Ale miejsce to jest znaczące, bo etnologia zawsze się zajmowała obszarami prowincjonalnymi, wykluczonymi - mówił o miejscu polskiej etnologii. Profesor Ząbek przyznał, że badaczy jest niewielu, przez wiele lat Polacy nie mogli tam prowadzić badań na miejscu, zaczęły się one w końcówce lat 70. przedmiotem ich była raczej kultura tradycyjna, "plemię". To inny przedmiot niż ten, który interesujący jest dla etnologów i antropologów dzisiaj, czyli kultura miejska, współczesna.
Obraz rysujący się w także w polskich pracach pokazuje jednak Afrykę w nowym świetle, które nie składa się ze stereotypowy myśleniem mieszkańców Zachodu czy Europy o tym kontynencie. - Pewne generalizacje zawsze były są, i będą, są nieuniknione, bo wynikają z ekonomii myślania tłumacyzł to prof. Ząbek - ale ważne jest raczej to, czy nadążają za współczesnością. Afryka nadal wydaje się wielu osobom nierozwinięta, tajemnicza, niebezpieczna, pełna konfliktów, marginalna dla światowej polityki i gospodarki. A prawda jest taka, że jest młoda, bardzo przedsiębiorca, z kształcąca się, z szybko rosnąć populacją, rozwijająca się. Afryka się zmienia. Całość rozmowy - do odsłuchania.
W audycji:
- o 8.10 z Ewą Grochowską porozmawiamy o tradycyjnej kulturze żydowskiej i najnowszej płycie Boygn Trio,
- o 8.35 telefonicznie odwiedzimy Muzeum Budownictwa Ludowego-Parku Etnograficznego w Olsztynku, aby sprawdzić, jak można je zwiedzać w dobie pandemii koronawirusa,
- 8.50 - rzeźbiarz Marian Ściseł w archiwalnej rozmowie z 1996 opowie o swojej pracy w "Cudowytwórcach",
- a o 9.10 zapraszamy na rozmowę z Kamilem Kartasińskim, autorem książki “Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”, który opisuje zawiłą historię m.in. Jana Szymczaka, żołnierza Wehrmachtu a potem wojsk Andersa.
- a także kolejne odcinki "Historii polskiego folku" i "Cudowytwórców".
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Goście: prof. Maciej Ząbek (dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW), Ewa Grochowska (muzyk), Kami Kartasiński (pisarz), Ewa Wrochna (dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego-Parku Etnograficznego w Olsztynku)
Data emisji: 23.05.2020
Godzina emisji: 7.00
at