Bitwa Warszawska, 90 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 09:01
Obchody rocznicy cudu nad Wisłą i program festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
Audio

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o obchodach 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wystawy, rekonstrukcje i gry historyczne oraz promocje książek, to niektóre z imprez, jakimi stolica uczci 90. rocznicę  tego wydarzenia. Centralne obchody odbędą się 15 sierpnia. W Ossowie zaplanowano m.in. mszę św. i uliczny półmaraton. W Pułtusku zorganizowane zostaną uroczystości przed mogiłą żołnierzy poległych w 1920 roku, msza św. oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Na ten dzień zaplanowano również otwarcie dwóch wystaw. Pierwsza z nich pt. "Wojna światów 1920", przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, będzie eksponowana na Krakowskim Przedmieściu. Przedstawi a ona konflikt polsko-bolszewicki w wymiarze uniwersalnym (konflikt kultur), ideologicznym (walka z bolszewizmem) i politycznym (wojna o niepodległą Polskę). Drugą ekspozycję pt. "Osiemnasta", przygotowaną przez Muzeum Historii Polski, będzie można zobaczyć na placu przed Pałacem Kultury. Znajdą się na niej rzeźby, obrazy, instalacje, performance wideo, plakaty i fotografie odnoszące się do tematyki bitwy warszawskiej. Naszym gościem był pan Robert Kostro – dyrektor Muzeum Historii Polski, który opowiadał o obchodach rocznicy cudu nad Wisłą.

_

Rozmawialiśmy również z Annną Skulską, która opowiadała o najciekawszych wydarzeniach Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.

Audycję prowadził  Marcin Pesta.

Czytaj także

"Bitwa Warszawska 1920": widzowie będą zaskoczeni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 09:28
W filmie Jerzego Hoffmana "Bitwa Warszawska 1920", do którego zdjęcia obecnie trwają, użyte będą efekty specjalne z najwyższej półki; ekipa korzysta z wiedzy przekazanej przez znanego brytyjskiego specjalistę od efektów - mówi charakteryzatorka Mira Wojtczak.
rozwiń zwiń