Dlaczego podczas kaszubskich i kociewskich wesel niektórzy goście tańczyli w drewniakach (korkach), a inni tylko w skarpetach? Jaka historia kryje się za niepozornymi figurkami z drutu prezentowanymi na wystawie w Paryżu? Między innymi te kwestie porusza wystawa „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”.
- Tytuł cyklu bierze się od piosenki "Raz na ludowo", która powstała w 1963 roku. Mówi o tym, że fajny jest twist czy inne tańce zapożyczone z Zachodu, ale nie ma to jak nasz polski krakowiak - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Domańska, kuratorka wystawy. - Wystawa to główna część projektu, pokazuje historie tańca wykonywanego niegdyś przez mieszkańców wsi. Folklor taneczny jest punktem wyjścia w naszej opowieści o kulturze ludowej.
Ekspozycja prezentuje także współczesne i archiwalne filmy opowiadające o polskich zespołach, wizytówkach takich jak Mazowsze i Śląsk, nagrania audio i liczne zdjęcia, a także regionalne instrumenty (na czele ze zrekonstruowanym kaszubskim rzępielem i diabelskimi skrzypcami) oraz stroje ludowe wszystkich grup etnograficznych zamieszkujących Pomorze. - Kolejne części wystawy pokazują pierwsze zespoły folklorystyczne, zakładane jeszcze przed II wojną światową, późniejsze masowe powoływanie zespołów pieśni i tańca oraz teraz nurt odrodzenia i współczesne zainteresowanie tańcem tradycyjnych - zapraszała Domańska.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Przygotowała: Marzena Bakowska
Gość: Agnieszka Domańska (kuratorka projektu Raz Na Ludowo)
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 8.10