Muzyka Karaimów jest bardzo ważną częścią wielowiekowej świeckiej kultury najmniejszej mniejszości w Polsce, a ich historia zabiera nas na Krym, Wileńszczyznę i do Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Polski XIX i XX w. Dziś pieśni pozostają w ulotnej pamięci najstarszych Karaimów zamieszkałych w rozproszeniu oraz w nielicznych świadectwach materialnych – archiwalnych nagraniach zachowanych w karaimskich kolekcjach prywatnych.
„Najmniejsza mniejszość” mówi się o Karaimach, bo rzeczywiście ich liczba w Polsce może sięgać najwyżej 200 osób. W odkrywaniu ich tożsamości niezbędna jest mapa, która obejmuje miasta takie jak Warszawa, Łuck, Troki, Halicz, Wilno, Kijów czy miasta Krymu. O niej w Poranku Dwójki rozmawialiśmy z Karoliną Cichą i prezeską Związku Karaimów Polskich Mariolą Abkowicz.
Do tego w audycji:
- opowieść o korzeniach i fenomenie muzyki afrobeats oraz o tym, jak wyglądają imprezy w nigeryjskich klubach, co przybliżała Olga Clarke w kontekście spotkania "Afrobeats i afrykańscy milenialsi" w PME w Warszawie,
-
06:44 [i] 24.10. afrobeat(s) 2.mp3 Olga Clarke o fenomenie afrobeats (Poranek Dwójki)
- rozmowa z aktorką Marleną Moździńską o spektaklu "Ja jestem pamięcią" w ramach projektu Odyseja Łemkowska Objazd
-
09:12 [ PR2]PR2 (mp3) 24 październik 2020 08_37_41 jeteś pamięcią marlena moździńska.mp3 Marlena Moździńska zaprasza na spektakl "ja jestem pamięcią" (Poranek Dwójki)
- spotkanie wokół nowo wydanej składanki archiwalnych nagrań Sharhabila Ahmeda "The King of Sudanese Jazz"
-
05:57 Jannis Sturtz wywiad(1).mp3 Sharhabila Ahmeda "The King of Sudanese Jazz" - wywiad z Jannisem Stuertzem (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 24.10.2020
Godzina emisji: 9.25