W wyborze poszczególnych świętych do projektu, Iga Fedak kierowała się przede wszystkim pieśniami o nich – chodziło o to, by były piękne. Repertuar pochodzi m.in. z archiwum Muzyka Źródeł Polskiego Radia, także ze „Śpiewnika kościelnego” ks. Michała Marcina Mioduszewskiego, który co prawda nie uwzględniał regionalnych wariantów pieśni, jednak wynagradzają to niezwykłej urody melodie i teksty.
Poza pieśniami, na stronie poświęconej projektowi znajdziemy także ludowe wizerunki świętych, pochodzące z polskich muzeów etnograficznych i badań terenowych Igi Fedak. Są to m.in. obrazy malowane na szkle, drzeworyty czy rzeźby. Przeczytamy także krótką charakterystykę każdej z dziewięciu wybranych do projektu postaci.
Szczególne miejsce w sercu etnolożki pochodzącej ze Śląska zajmuje oczywiście święta Barbara, patronka górników. W trudnych czasach pandemii nie mogło zabraknąć strzegących przed zarazą śś. Rozalii i Rocha. Co do samego św. Rocha, niegdyś jego kult był bardzo żywy, jako że opiekę roztaczał również nad bydłem i zwierzętami domowymi. Ponadto możemy posłuchać pieśni i poczytać m.in. o św. Antonim, św. Dorocie czy św. Wawrzyńcu. Chcących zapoznać się ze obrazem świętych w polskiej tradycji zapraszamy na stronę internetową poświęconą projektowi.
Posłuchaj pieśni o św. Rozalii w wykonaniu Igi Fedak:
źródło: Kapela Fedaków/Youtube
Twórczyni chciałaby kontynuować projekt, jak sama mówi, te dziewięć sylwetek jest kroplą w morzu. Trzymamy kciuki!
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 31.10.2020
Godzina emisji: 8.35