Motywy ludowe w plakacie polskim

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 11:00
Polski plakat znany jest na całym świecie ze swojej różnorodności, ciekawych pomysłów graficznych. - Również z poczucia humoru i groteski, które w przypadku specyficznego tematu - ludowego - są dla niego charakterystyczne. Liczba polskich plakatów, które można by śmiało zaliczyć do tej kategorii jest wielka - mówią pracownicy krośnieńskiego Etnocentrum.
Audio
  • Rozmowa Z Moniką Smyłą o wystawie "Motywy ludowe w plakacie polskim" w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (Poranek Dwójki)
Plakat wystawy Motywy ludowe w plakacie polskim w Etnomuzeum Ziemi Krośnieńskiej.
Plakat wystawy "Motywy ludowe w plakacie polskim" w Etnomuzeum Ziemi Krośnieńskiej.Foto: Kaja Renkas

Właśnie takie prace, powstałe w okresie od 1965 do 2018 roku, pochodzące ze zbiorów Galeria Plakatu w Krakowie, zebrane zostały w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w ramach wystawy "Motywy ludowe w plakacie polskim". Wśród autorów prezentowanych prac znaleźli się m.in.: Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Maciej Urbaniec, Eryk Lipiński, Jan Szancenbach, Anna Gałuszka, Adam Kilian, Witold Kaczanowski i Ewa Salamon.

Tematyka plakatów biegnie od folkloru – strojów, tańców ludowych, skansenów, artystycznych wyrobów ludowych po wystawy, targi Cepelii i muzea etnograficzne. O tej ekspozycji pełnej optymizmu i kolorów opowiadała historyczka sztuki Monika Smyła z EZK.

- Drewniane zabawki, ptaszki, dzbanki, ceramika, koronki, parzenice i fujarki, tych motywów jest bardzo wiele. Można podzielić te plakaty na dwie grupy: tematyka pierwszej jest szeroko rozumiany folklor, imprezy, wystawy itd., np. plakaty informujące o wystawach Cepelii. Druga grupa plakatów służy reklamowaniu wydarzeń kulturalnych, obiektów oraz ogólnie polskiej kultury ludowej - mówiła Monika Smyła o skali inspirowania się motywami ludowymi w plakacie polskim.

Wystawa z związku z pandemicznymi obostrzeniami trwać do 10 grudnia 2020, towarzyszyć temu ma oprowadzanie online, a poszczególne plakaty będą prezentowane w mediach społecznościowych.

Do tego w audycji:

  • kolejne odcinki naszych porankowych cykli - "Historii polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego o 7.50 oraz "Między światem a zaświatem" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo o 8.50. 
  • Aleksandra Grudzińska opowiedziała Piotrowi Doroszowi o swoim projekcie badawczym "Pieśni kurpiowskie", poświęconym ilustracjom do pieśni kurpiowskich,
    Posłuchaj
    04:50 7.11 piesni kurpiowieskie ola grudzińska.mp3 Aleksandra Grudzińska opowiada o swoim pomyśle na ilustracje do pieśni kurpiowskich (Poranek Dwójki)
     
  • Katarzyna Dudziak z zespołu Krzikopa zdradziła szczegóły o swoim nowym autorskim przedsięwzięciu "Nocne podróże". 

    To projekt online który artystka proponuje na długie jesienne wieczory i noce. Dostępny jest na stronie www.nocnepodroze.pl, a wchodząc tam, rozpoczynamy niezwykłą interaktywną zabawę!
    Projekt powstał z inspiracji obrazem Hieronima Boscha "Ogród rozkoszy ziemskich", który w czasie wiosennej kwarantanny był dostępny do zwiedzania online, fragment po fragmencie.
    - A że od lat interesuję się opowiadaniami, przypowieściami, bajkami i dowcipami śląskimi, to pomyślałam, żeby w podobny sposób przełożyć te XIX-wieczne teksty na wirtualny obraz - mówiła w audycji Kasia Dudziak. UWAGA! Strona jest aktywna tylko po zachodzie słońca


  •  
    Posłuchaj
    08:41 [ PR2]PR2 (mp3) 7 listopad 2020 08_36_51 Kasia Dudziak.mp3 Kasia Dudziak opowiada o Nocnych Podróżach (Poranek Dwójki)
     
  • a Mateusz Dobrowolski porozmawiał z Emmą Härdelin, wokalistką szwedzkiej grupy folkrockowej Garmarna.
    Posłuchaj
    05:35 [i] 07.11. Garmarna montaz.mp3 Rozmowa z wokalistką grupy Garmarna Emmą Härdelin (Poranek Dwójki)
     

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 7.11.2020

Godzina emisji: 9.30