Zły rok, za to z mnóstwem świetnej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 07:00
"Niełatwo wskazać jedną, najważniejszą płytę czy wydarzenie mijającego roku", pisał w naszym podsumowaniu roku Tomasz Janas. Mimo wszystkich utrudnień i obostrzeń ukazało się wiele inspirujących albumów i - co było wyjątkowo trudne - kilka wydarzeń muzycznych też zapadło nam w pamięć, choć w większości online.
Audio
  • Tomasz Janas, Jakub Knera i Michał Wieczorek podsumowuję muzycznie rok 2020, cz. 1 (Poranek Dwójki)
  • Tomasz Janas, Jakub Knera i Michał Wieczorek podsumowuję muzycznie rok 2020, cz. 2 (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Emocjonujący był ten rok zresztą do samego końca, bo to przecież dosłownie w ostatnich tygodniach ukazały się albumy, o których na pewno trzeba mówić w kategorii fonograficznych zjawisk. Albumy, które nagrali Fanfara Awantura, Kapela ze Wsi Warszawa, Bester Quartet, ale też w tym czasie pojawił się nowy krążek Marii Pomianowskiej. Pomiędzy styczniem a grudniem wydano jeszcze m.in. płyty Sutari, Bastardy, Lumpeksu, Wowakin. Pojawił się świetny album, który nagrał Buba Badjie Kuyateh. 

"Z wiejskiego podwórza, Folkowisko, Rozstaje Etno Kraków, Ethno Port Poznań, Dźwięki Północy, jubileuszowe Mikołajki Folkowe. Spośród licznych koncertów online", wyliczał w swoim podsumowaniu Tomasz Janas.

Ze świata przypłynęło całe morze świetnych płyt, od zespołu Garmarna, przez Oumou Sangare czy spotkanie na szczycie dwóch dziś już nieżyjących klasyków: Tony’ego Allena i Hugh Masekeli, poUstada Saamiego czy Kronos Quartet, którzy przypomnieli twórczość Pete’a Seegera. Ale to tylko część przykładów! O tym, co dokładnie przyniósł nam pod względem muzycznym okryty złą sławą rok 2020, porozmawiamy w "Poranku Dwójki" z dziennikarzami muzycznymi i naszymi recenzentami, którzy na koniec mijającego roku przygotowali specjalne zestawienie najlepszych płyt, wydarzeń i osobowości roku 2020. 

- Pandemia pokazała, że muzyka z nawet najodleglejszych terenów jest dla nas dostępna na jedno kliknięcie. Umożliwiła nam kontakt z artystami, z którymi spotkanie się wbrew pozorom w normalnych okolicznościach było bardzo trudne. Z drugiej strony festiwale organizowane online, mimo ogromnego trudu organizatorów, nie mogły zapewnić tego, co zwykle koncert oferuje: poczucia wspólnotowości w doświadczaniu muzyki - mówili w audycji Tomasz Janas, Jakub Knera i Michał Wieczorek, zgadzając się co do tego, że rok 2020 pozostawi w nas nieco odmienne podejście do muzyki, zarówno pod względem jej dostępności, jak i odbioru.

Do tego w audycji:

  • o 7:50 kolejny odcinek "Historii polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego, w którem przypomnieliśmy postać Lucjana Wesołowskiego i jego grupy Orientacja na Orient,
  • o 8:10 w rozmowie z etnolożkami Anną Bińką i Polą Rożek słuchaliśmy o powstałej właśnie "Etnograficznej mapie bliskich terytoriów". To projekt obejmujący kilka etnograficznych map, które powstały w dopiero co zakończonym roku dzięki m.in. Stowarzyszeniu Pracownia Etnograficzna. Objęły one cztery wsie: Iłowo i Lutowo w gminie Sępólno Krajeńskie, Rząśnik-Majdan na skraju Puszczy Białej oraz wielokulturowe Kruszyniany, przy granicy z Białorusią. Zaprezentowano je w ostatnio w ramach spotkania "Etnograficzne mapy bliskich terytoriów".
    Posłuchaj
    06:05 [i] 2.01 ANIA BIŃKA I POLA ROŻEK do poranka.mp3 Anna Bińka i Pola Rożek o "Etnograficznej mapie bliskich terytoriów" (Poranek Dwójki)
     
  • Posłuchaj
    09:08 _PR2_AAC 2021_01_02-08-37-30 wiesława Kubów.mp3 Co to jest dunajowanie? (Poranek Dwójki)


  • powróciliśmy też do naszego tanecznego cyklu "Pierwsze kroki", w którym gościem Piotra Dorosza jest arcyznawca tańca ludowego Piotr Zgorzelski,
  • Gruzini świętują Boże Narodzenie. Gruzini świętują Boże Narodzenie.

    Zbliżają się święta w tradycji wschodniej. Przygotowują się do nich wierni kościołów wschodnich, w tym też w Gruzji. Tradycje  związane ze świętami Bożego Narodzenia w tej kulturze są bardzo dawne i różnią się w zależności od regionu. Wiąże się to z licznymi rytuałami, jak chociażby ofiarowanie przed Bożym Narodzeniem i odpowiednie przygotowanie pokarmów i domu do świąt.

    - Kultura Gruzji należy do krajów o niesłychanie starej kulturze i tradycjach - mówił w audycji dr David Kolbaia z Uniwersytetu Warszawskiego. - Należy do innego zespołu kulturalnego.
    Większość narodów europejskich swoje tradycje wywodzi ze średniowiecza, Gruzini czerpią natomiast jeszcze ze starożytności. Kulminacją świętowania jest cykl noworoczny, wyjątkowy czas sakralny. W tym czasie następuje przejście z przeszłości do przyszłości, związane z kosmogonicznymi poglądami na powstanie wszechświata. Składa się wtedy specjalne ofiary, nieodzowny element świątecznych potraw.


    Łukasz Hajduczenia, Krzysztof Ratajski i Jakub Grabowski z Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej "Katapitasma" przybliżyli nam zaś to, jak pod względem muzycznym przebiegają przygotowania do Bożego Narodzenia wśród warszawskich Gruzinów, a śpiewacy Quintetu Urmuli zaśpiewali dla słuchaczy specjalną kolędę.


    Posłuchaj
    08:03 02 01 21 TRADYCJE GRUZINSKIE KRIL MP3.mp3 Bożonarodzeniowe tradycje gruzińskie (Poranek Dwójki)
     

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 2.02.2021

Godzina emisji: 7.00


Zobacz więcej na temat: folk folklor Piotr Kędziorek