Siódmą edycję Święto Niemego otworzył jeden z najciekawszych polskich filmów epoki niemej – dramat społeczny, poruszający problem handlu młodymi kobietami wywożonymi do domów publicznych w zamorskich krajach – „Szlakiem hańby” w reżyserii Mieczysława Krawicza i Alfreda Niemirskiego. Na zamknięciu festiwalu pojawi się także polski akcent. Zaprezentowana zostanie odnowiona cyfrowo w pracowni Filmoteki Narodowej, a odnaleziona we francuskim archiwum kopia najstarszego polskiego filmu, za jaki uznaje się „Pruską kulturę”. Pokazana zostanie także zbliżona do niej tematycznie produkcja Edwarda Puchalskiego z 1923 roku „Bartek Zwycięzca”. Do obu projekcji zagra trzynastoosobowa Orkiestra Kameralna pod dyrekcją kompozytora Rafała Rozmusa.
W programie znalazły się także filmy takich mistrzów jak: Friedrich Wilhelm Murnau, Mauritz Stiller, Josef von Sternberg czy Dziga Wiertow.
Sobotni dzień upłynie pod znakiem Europejskich impresji czyli najstarszych kronik filmowych z lat 1896-1905. W niedzielę można będzie obejrzeć wczesne filmy Davida Warka Griffitha.
Więcej informacji znajduje się na: http://www.fn.org.pl
Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego były Justyna Jabłońska i Elżbieta Chrzanowska z Iluzjonu Filmoteki Narodowej, które opowiedziały o najważniejszych tytułach 7. Święta Niemego Kina.
Tegoroczne Święto Niemego Kina potrwa od 22 do 25 października. Projekcje odbywają się w kinie Iluzjon w gmachu Biblioteki Narodowej ( Al. Niepodległości 213).