Niebagatelny jubel. Warszawska Praga świętuje urodziny

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 10:00
10 lutego warszawska Praga obchodziła 373. urodziny. Praga rządzi się swoimi prawami, a na tle całej stolicy jest symbolem wyjątkowego charakteru. Praski folklor, klimat, kultura i tajemnice to źródło wielu fascynujących historii, wręcz inny świat. Z okazji urodzin dzielnicy Muzeum Warszawskiej Pragi zorganizowało szereg atrakcji, o których w "Poranku Dwójki" opowiedziała Anna Kraus, a praski przewodnik Jarosław Kaczorowski przybliżył nam niesamowity klimat tej części stolicy. Ponadto z okazji jubileuszu Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało program działań online.
Audio
  • Niebagatelny jubel. Warszawska Praga świętuje urodziny (Dwójka/Poranek Dwójki)
plakat wydarzenia Urodziny Pragi
plakat wydarzenia Urodziny PragiFoto: mat. pras.

Czemu warto warszawskiej Pradze poświęcić szczególną uwagę i dlaczego jest to dzielnica na tyle wyjątkowa, że doczekała się własnego muzeum?

- Na Pradze bardzo długo utrzymały się elementy warszawskiego folkloru, m.in. gwara warszawska – mówiła Anna Kraus z Muzeum Warszawskiej Pragi – W 2015 roku Muzeum zajęło cztery kamienice w tym położoną przy ul. Targowej 52. Dzięki temu zachowały się malowidła ścienne z żydowskiego domu modlitwy – dodała Kraus.
Ci, którzy Warszawę znają, wiedzą też, że kamienica przy Targowej sąsiaduje bezpośrednio przy „Różycu” – kultowym bazarze, na którym kiedyś można było zaopatrzyć się w przysłowiowe mydło i powidło.

- Pradze warto poświęcić dużo czasu ze względu na jej różnorodność. To wyróżnia ją na tle innych dzielnic – zauważył Jarek Kaczorowski – Praga jest obrazkiem zatrzymanym jednym pstryknięciem migawki gdzieś w okolicy połowy XX wieku, złapanym na tej fotografii w trakcie przekształceń.

Przekształcenia z miejsca przemysłowego połowy XIX w., gdzie domy były jeszcze drewniane a ulice szerokie, w modernistyczną dzielnicę, z nowoczesnymi budynkami i rozwiązaniami komunikacyjnymi. II wojna światowa, a jeszcze bardziej – następujący po niej komunizm, zatrzymały Pragę w trakcie tych zmian.

 

Do tego w audycji: 

  • Piotr Dąbrowski, prezes Fundacji Nobiscum, mówił o projektach Smalltown Soundscapes i Mapa Dźwiękowa Płocka 
    Posłuchaj
    06:57 [ PR2] PR2 (mp3) 13 luty 2021 08-10-54 Poranek Dwójki.mp3 O projektach Smalltown Soundscapes i Mapa Dźwiękowa Płocka mówi Piotr Dąbrowski
     
  • Krystyna Pawłowska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku opowiadała o zwyczaju chodzenia z kozą, który wpisany został ostatnio na krajową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO
    Posłuchaj
    08:30 [ PR2] PR2 (mp3) 13 luty 2021 08-39-19 Poranek Dwójki.mp3 Zwyczaj chodzenia z kozą wpisany na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO - mówi Krystyna Pawłowska (Dwójka/Poranek Dwójki)
     
  • Z okazji Światowego Dnia Radia we fragmencie reportażu Jakuba Tarki przybliżyliśmy pracę radiowców w czasie pandemii
    Posłuchaj
    05:16 [ PR2] PR2 (mp3) 13 luty 2021 09-16-44 Poranek Dwójki.mp3 Fragment reportażu "Radio w pandemii" Jakuba Tarki
     

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Anna Kraus, Jarosław Kaczorowski

Data emisji: 13.02.2021

Godzina emisji: 9.25