"Ta inicjatywa ruszyła całą Polską wiolonczelową"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 13:15
- Formuła konkursu jest tak wyjątkowa, jak wyjątkowy był jego patron. Będą ocenianie aspekty sztuki wiolonczelowej, ale przede wszystkim stawiamy na człowieka młodego, artystę, który będzie wyjątkową osobowością. Tę osobowość chcemy promować, nie poprzez nagrodę finansową, ale poprzez możliwość uczestnictwa w różnych koncertach - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Agata Jarecka, dyrektor I Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego.
Plakat
PlakatFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
12:11 Poranek Dwójki 25 marzec 2021 09_34_42.mp3 I Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Dominika Połońskiego (Poranek Dwójki)

 

I Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Dominika Połońskiego organizowany jest przez Katedrę Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jego ideą jest promocja utalentowanych instrumentalistów młodego pokolenia, którzy podobnie jak Dominik Połoński wyróżniają się nieprzeciętną charyzmą i intuicją muzyczną, wrodzoną przenikliwością w interpretacji oraz wysokim kunsztem w grze na wiolonczeli.

Czytaj także:


- Trzeba utrzymać uwagę na postaci Dominika, ona daje coś więcej niż tylko autorytet wiolonczelowy, daje rodzaj nadziei, umiejętności zmagania się z przeciwnościami losu. Teraz jesteśmy w sytuacji, w której musimy mieć ogromną odwagę w sobie, żeby zostać przy sztuce - zaznaczyła prof. Agata Jarecka. - Z jego historii każdy artysta może czerpać lekcję.

Dominik Połoński, wybitny polski wiolonczelista, został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", był także laureatem Paszportu Polityki, zdobywcą Fryderyka (trzykrotnie nominowany), Nagrody Polskiej Akademii Nauk, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego oraz Nagrody "Eureka" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. 


Dominik Połoński 2.jpg
Wspomnienie o Dominiku Połońskim

Z powodu przebytej choroby nowotworowej utracił możliwość gry na wiolonczeli i zaprzestał na parę lat czynnego życia koncertowego. W roku 2009 powrócił na estrady sal koncertowych i koncertował regularnie, używając do gry na wiolonczeli jedynie prawej ręki, wykonując utwory specjalnie dla niego napisane, m.in. Artura Zagajewskiego, Sławomira Kaczorowskiego, Olgę Hans i Sławomira Zamuszkę. Zmarł w 2018 roku.

Źródło: Dominik Połoński/Dominik Połoński - Brahms, Sonata D-Dur, Op. 78 I. Vivace Ma Non Troppo

Honorową Przewodniczącą Konkursu jest Izabela Połońska, żona patrona konkursu. Jak podkreśliła, zainteresowanie konkursowymi zmaganiami cieszy się ogromną przyjemnością. Zgłosiło się ponad 50 artystów. - Dla mnie to było zaskoczenie, że jest tak dużo chętnych, bo przecież środowisko wiolonczelowe to nie jest jakaś ogromna liczba osób. 

Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-27 marca 2021 roku. Program 2 Polskiego Radia jest patronem medialnym konkursu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: prof. Agata Jarecka (dyrektor I Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego), Izabela Połońska (Honorowa Przewodnicząca Konkursu)

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Wspomnienie o Dominiku Połońskim

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 16:34
Audycja poświęcona była pamięci wybitnego, przedwcześnie zmarłego wiolonczelisty i pedagoga. Wysłuchaliśmy wspomnień o Dominiku Połońskim oraz muzyki z jego udziałem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wiolonczelowe serce". Zofia Stanecka: wystawianie laurki komuś takiemu byłoby fałszem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 17:00
- Nie chciałam pisać książki o dzielnym człowieku, który przezwyciężył chorobę. Bardzo chciałam, żeby to była książka po prostu o muzyku, o jego wrażliwości, o tym, że to jak grał było też związane z tym, kim był - mówiła autorka książki poświęconej przedwcześnie zmarłemu wiolonczeliście Dominikowi Połońskiemu.
rozwiń zwiń