Przejrzystość i etyka. Ewolucja konkursu im. H. Wieniawskiego
11:25 Poranek Dwójki główny 5.05.2021.mp3 Alina Kurczewska o 14. odsłonie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego (Poranek Dwójki)
Co pięć lat melomani z całego świata przyjeżdżają do Poznania, aby przyglądać się zmaganiom w Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego. W tym roku, ze względu na epidemię i konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa, przesłuchania odbędą się bez udziału publiczności. Jak jednak zapewniła Alina Kurczewska, wszystkie wydarzenia można śledzić na YouTubie Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego.
- Jest też inna dobra wiadomość. Na końcu konkursu będzie miała miejsce wystawa instrumentów, a ponieważ instytucje kultury są otwarte, będzie można ją odwiedzić w Muzeum Narodowym - podkreśliła prezes Towarzystwa.
Czytaj też:
Jak wyjaśniała Alina Kurczewska, w jury konkursu zasiadają przede wszystkim lutnicy i skrzypkowie. - Ci pierwsi oceniają instrumenty pod względem lutniczym, a skrzypkowie biorą instrument do ręki i ćwiczą, sprawdzając, jak się na nim gra. Ocena polega najpierw na zweryfikowaniu instrumentów, czy nadają się do udziału. To muszą być ostatnio wybudowane instrumenty, dlatego konieczny jest ten pierwszy etap - mówiła prezes Towarzystwa.
Kolejna runda to anonimowe przesłuchania z udziałem muzyków. Wszystkie instrumenty są prezentowane wówczas za parawanem. - Będą je ogrywać nasi laureaci: Jarosław Nadrzycki w formie kameralnej z Joanną Zathey, a potem Anna Maria Staszkiewicz i Agata Szymczewska na koncercie z udziałem Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją samego Paula McCreesha.
Czytaj też:
W tym roku najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Polski, na co wpływ ma również – zdaniem gościa Dwójki – wysoki poziom polskich szkół lutniczych. - W Polsce przede wszystkim mamy Poznań, gdzie Zdzisław Szulc założył muzeum instrumentów muzycznych i był inicjatorem konkursów, a także prof. Włodzimierz Kamiński, który powołał do życia klasę lutnictwa. A więc polskie lutnictwo cieszy się naprawdę dużym uznaniem.
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego co pięć lat organizuje również inne, znakomite wydarzenie: Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, którego 16. odsłona przesunięta została na rok 2022. Jak zapewniała Alina Kurczewska, wszystko powinno odbyć się zgodnie z planem. - Proszę szykować się na sekundowanie najlepszym skrzypkom świata, ponieważ przygotowujemy konkurs z dużym impetem - mówiła.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Alina Kurczewska (prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego)
Data emisji: 5.05.2021
Godzina emisji: 8.30
am