"Nieobjęta ziemia". Festiwal Miłosza 2021

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 12:30
- W tym roku tytuł edycji zaczerpnęliśmy z pierwszej po Nagrodzie Nobla książki Czesława Miłosza. Dla wielobarwnego, wielogłosowego grona gości to będzie miejsce refleksji nad tym, jak go teraz czytamy, co nas obecnie inspiruje - mówiła na antenie Dwójki Olga Brzezińska, dyrektorka festiwalu.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. prasowe

Już w piątek (9.07) rozpoczyna się jubileuszowa 10. odsłona Festiwalu Miłosza, którego bogaty program jest zaplanowany na trzy dni. 

Na początku festiwalu będzie miała miejsce premiera książki "Zabawy fantomowe" Andreja Chadanowicza. - To jest miejsce gościnne, dlatego organizujemy spotkanie z białoruskim poetą, literaturoznawcą, człowiekiem wielu talentów. Książkę przetłumaczył Adam Pomorski, być może to będzie pierwsza inspiracja do rozmowy o tym, co jest ważne z perspektywy twórcy z Białorusi - powiedziała Olga Brzezińska.


Posłuchaj
16:40 2021_07_06-09-32-57_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Olga Brzezińska i Oliwia Fryc o Festiwalu Miłosza 2021 (Poranek Dwójki)

 

Koordynatorka wykonawcza festiwalu Oliwia Fryc podkreśliła, że obok spotkań, debat, wykładów pojawią się także szersze formuły. - Będziemy np. czytać poemat w formule komiksowej, zaprezentujemy "Trzy kolory" Krzysztofa Kieślowskiego, być może najbardziej poetyckiego reżysera naszych czasów. Trochę innego wyrazu szukamy w paśmie OFF, w którym idziemy w stronę wszelakich form niebędących jedynie czytaniem poezji, koncert zespołu The Pau je zainauguruje - zapowiedziała.

Olga Brzezińska zwróciła natomiast uwagę na wieczór poetycko-muzyczny, spotkanie integracyjne wszystkich poetów obecnych na festiwalu. - Będzie z nami Michał Pepol z Royal String Quartet, wiolonczelista i kompozytor, jego muzyka je ubarwi - zapewniła.

Czytaj też:

W trzecim dniu odbędzie się debata jubileuszowa "Miłosz jak świat dziś". - Spotkają się na niej Andrzej Franaszek, biograf Miłosza, Irena Grudzińska-Gross, autorka książki "Miłosz i długi cień wojny", oraz Aldona Kopkiewicz, poetka i znawczyni poezji Miłosza - mówiła dyrektorka festiwalu.

W niedzielę zaplanowany jest również wieczór poświęcony pamięci Adama Zagajewskiego. - Oddajemy scenę jego poezji i muzyce, którą lubił. Usłyszymy wiersze w wykonaniu Danuty Stenki i Juliusza Chrząstowskiego oraz muzykę Johannesa Brahmsa na dwa fortepiany - zagrają Grzegorz Mania i Piotr Różański - dodała.

Jak zapewniła Oliwia Fryc, większa część festiwalowych wydarzeń będzie dostępna w internecie. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Olga Brzezińska (dyrektorka Festiwalu Miłosza), Oliwia Fryc (koordynatorka wykonawcza Festiwalu Miłosza​)

Data emisji: 6.07.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Rozpoczął się Festiwal Czesława Miłosza na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 17:06
W Kiejdanach na Litwie rozpoczął się w sobotę Festiwal Czesława Miłosza, który potrwa do końca miesiąca
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwalne wspomnienia Czesława Miłosza. "Historia w Polsce jest ciągle obecna"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 13:00
- Sądzę, że u mnie było dużo pasji poprawiania świata. Nie podobała mi się poezja wywodząca się z poezji czystej ani ta zaangażowania społecznego, ze swą kulminacją w socrealizmie. Przed wojną pisałem wiersze dość rewolucyjne, potem doszedłem do wniosku, że nie tędy droga - mówił Czesław Miłosz w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń