Seria plakatów „Polska” to często topografia nie tyle punktów na mapie, co pamięci i wrażeń Ryszarda Kai, miejsc, które powodowały w nim pewne skojarzenia, przemyślenia.
- Autor przedstawił kraj w feerii plakatów, opisujących jego artystyczne peregrynacje i impresje. Ułożyły się w ilustrowany dziennik podróży – wspominał kurator, Mariusz Knorowski.
Plakaty Ryszarda Kai nigdy nie były tworzone z myślą wyklejania ich na ulicach miast. Od początku pomyślane były jako rodzaj dekoracji wnętrz. Od 2012 do 2019 plakaty wydawała i sprzedawała wrocławska galeria sztuki. Niemniej, nie można dziełom Kai odmówić silnych nawiązań do tzw. plakatu turystycznego. Tradycja plakatów turystycznych czy krajoznawczych wykrystalizowała się w Polsce już w okresie dwudziestolecia międzywojennego! Czołowym przedstawicielem nurtu był malarz Stefan Norblin, który zaprojektował serię „Polska” dla Kolei Państwowych. Z kolei w PRL-u agendy turystyczne (jak np. Orbis) kolportowały plakaty turystyczne na ulicach, miały one zachęcać do odwiedzania miejsc w Polsce.
- W przypadku Kai mamy do czynienia z odmiennym zjawiskiem – zauważył Mariusz Knorowski. – On, nawiązując do tej tradycji, jednocześnie jej zaprzeczał i uciekał od niej. Jego plakaty nie są obiektywnym przedstawieniem danego regionu, miejsca turystycznego. Są raczej kombinacją jego przemyśleń i reminiscencji. Często autor wykorzystuje opatrzone stereotypy, ale i dodaje wartość osobistą. Często z poczuciem humoru.
Te pozytywne ujęcia miejsc w Polsce spotkały się z równie pozytywnym odbiorem widzów – pokochali postrzeganie ich miast i miasteczek przez Kaję.
- W pewnym momencie, jak autor wspominał na swojej stronie na portalu społecznościowym, dochodziło nawet do prób korupcji kiedy to włodarze mniejszych czy większych miast chcieli znaleźć się w towarzystwie innych plakatów – wspominał kurator wystawy. – Ta seria kształtowała się na przestrzeni 7-8 lat. Stawała się bardzo popularna i każdy chciał znaleźć się w tym nowoczesnym herbarzu. Jednak pierwsze miejsce zajmowały doświadczenia i skojarzenia autora. Jeśli jakieś miejsce było mu obce, nieprzeżyte, nie podejmował wyzwania.
Wystawa "Ryszard Kaja (1962-2019). Polska"
Jak zwracał uwagę Mariusz Knorowski, Kaja nigdy nie reprodukował w kolejnych pracach swoich poprzednich pomysłów. Stosował różnorodne instrumentarium, techniki malarskie i graficzne. Każdorazowo dobierał środki tak, by odpowiednio przedstawić dan miejsce. Na plakatach pojawiają się zapożyczenia ze średniowiecznej ryciny, motywy ludowe, choć sporadycznie. Niekiedy przywoływał pracę ojca – Zbigniewa Kai, malarza związanego z Polską Szkołą Plakatu.
Wystawa „Polska. Ryszard Kaja (1962–2019)” prezentowana jest w warszawskim Muzeum Plakatu w Wilanowie od 2 lipca do 17 października br. Ekspozycja to okazja do zgłębienia ostatnich lat twórczości niezwykłego malarza, scenografa, grafika, ilustratora, fotografa, projektanta kostiumów, wnętrz i opraw plastycznych. Przywołując dawne wspomnienia i sentymentalne skojarzenia, Ryszard Kaja poprzez plakaty stworzył różnorodne i humorystyczne spojrzenia na polską lokalność.
Wystawa "Ryszard Kaja (1962-2019). Polska"
W audycji także:
- Karolina Cicha mówi o występie w ramach Pikniku Kultury Tatarskiej. Poza przywołaniem tatarskich historii, przyglądamy się także tradycjom karaimskim, którym poświęcone są najbliższe projekty artystki.
15:18 [ PR2]PR2 (mp3) 07 sierpień 2021 09-12-56 Poranek Dwójki.mp3 Karolina Cicha mówi o projekcie Festiwalu Kultury Tatarskiej i projekcie karaimskim (Dwójka/Poranek Dwójki)
plakat 20 odsłony "Kurpików" il. Związek Kurpiów
- Święto lokalnych tradycji na Kurpiach! 20. odsłona Kurpików, nagrody wręczanej za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i promocję regionu kurpiowskiego oraz 25. rocznica założenia Związku Kurpiów! Opowiada Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów.
07:30 [ PR2]PR2 (mp3) 07 sierpień 2021 08-36-23 Poranek Dwójki.mp3 20 edycja 'Kurpików" i 25 rocznica założenia Związku Kurpiów. Mówi Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów (Dwójka/Poranek Dwójki)
- Zgłębiamy tajniki tradycyjnego zawodu olejarza. Monice Pietraszkiewicz opowiada o nich olejarz z Nasutowa, Piotr Krupa.
06:01 [ PR2]PR2 (mp3) 07 sierpień 2021 08-09-49 Poranek Dwójki.mp3 Zgłębiamy tajniki tradycyjnego zawodu olejarza. Monice Pietraszkiewicz opowiada o nich olejarz z Nasutowa, Piotr Krupa (Dwójka/Poranek Dwójki)
- Do 9 sierpnia przedłużono termin na przysyłanie zgłoszeń na Turniej Muzyków Prawdziwych organizowanego przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Do zgłaszania się zachęca dyrektor Filharmonii w Szczecinie, Dorota Serwa
03:34 [ PR2]PR2 (mp3) 07 sierpień 2021 07-52-28 Poranek Dwójki.mp3 VII Turniej Muzyków Prawdziwych, do zgłoszeń zachęca dyr. Filharmonii w Szczecinie Dorota Serwa (Dwójka/Poranek Dwójki))
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 7.08.2021
Godzina emisji: 9.30