Bitwa Warszawska 1920 miała nie tylko kontekst militarny. Stolica w lecie pamiętnego roku była dusznym miastem, gdzie panowała drożyzna, wybuchały afery kryminalne, ludzie popełniali samobójstwa. Jednocześnie kwitło życie kulturalne i społeczne, o czym świadectwo daje prasa tamtych dni.
13:20 Poranek Dwójki 9 sierpień 2021 09_32_14.mp3 Joanna Rolińska o Warszawie latem 1920 (Poranek Dwójki)
Wśród postaw warszawiaków tego czasu Joanna Rolińska, powołując się na Dmitrija Fiłosofowa – rosyjskiego publicystę, krytyka literackiego i emigranta politycznego – wymienia trzy, w tym dwie skrajne: lekkomyślną i paniczną.
BITWA WARSZAWSKA. Zobacz serwis specjalny >>>>
- Była też trzecia postawa, czyli ludzie, którzy zaciągali się jako ochotnicy do wojska. Nie tylko mężczyźni - podkreśliła nasza rozmówczyni. - Były walczące oddziały kobiet, bataliony. Niesamowite pospolite ruszenie w społeczeństwie, oczywiście nie tylko warszawskim - dodała.
Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Stanisław Patek
Lipcowa odezwa Piłsudskiego wzmocniła aktywność stolicy we włączaniu się w przygotowania do obrony stolicy. - Począwszy od inteligencji, przez rzemieślników, artystów, pisarzy, aktorów - wymieniała Joanna Rolińska. - To jest szczególnie obecne na łamach prasy.
Czytaj także:
Entuzjazm mobilizacyjny doprowadził nawet do nietypowego świętowania, do którego doszło 18 lipca 1920 roku, kiedy pierwsze oddziały ochotników wyruszyły z Warszawy. - Miasto było w ruchu, w pędzie w najrozmaitsze strony. Przyjeżdżali uchodźcy ze Wschodu - opowiadała nasza rozmówczyni. - Kobiety zatrzymywały młodych mężczyzn na ulicy, pytając, dlaczego nie są w wojsku - dorzuciła.
[Źródło: Z A J A C F O T O . C O M/WARSZAWA 1920 W KOLORZE | 4K 50fps | REMASTERING AI]
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Joanna Rolińska (autorka książki "Lato 1920")
Data emisji: 9.08.2021
Godzina emisji: 9.30
uk