- To projekt skierowany do wszystkich dzieci, które są ciekawe świata, lubią zadawać pytania i są zainteresowane tym, co dookoła nich. To właśnie taka postawa leży u podstaw pracy etnologa – mówiła Karolina Beimcik.
„Mały Etnolog” ma zwracać uwagę na kulturę tradycyjną, głównie muzyczną (choć nie tylko) która niegdyś była ważnym elementem życia dzieci. Jak wygląda to teraz? A przede wszystkim, jak obecnie zapatrują się na tradycję najmłodsi? Projekt Beimcik ma dać nam do myślenia i pomóc w obserwacji kultury okiem młodych uczestników.
Projekt „Mały Etnolog” składa się z trzech podstawowych części:
Opowiadania małego podróżnika, gdzie młody bohater wyrusza do różnych regionów Polski i opowiada o tym, czego dowiedział się od miejscowych dzieci. Mały Podróżnik ogląda świat badawczym okiem, obserwuje i uczestniczy w różnych przejawach lokalnej kultury: poznaje lokalną gwarę, stroje, muzykę.
Utwory muzyczne z wybranych regionów Polski, które zostaną zaaranżowane na potrzeby projektu przez samą Karolinę Beimcik i towarzyszących jej muzyków. Będą dodatkiem do opowiadań o przygodach Małego Etnologa.
- Zależy mi na tym, by były to ciekawe aranżacje, chciałabym umieścić tam pewien element wyrafinowania. Tu pojawia się trzeci element projektu „Mały Etnolog”: zobaczyć oczyma dzieci, jak postrzegana jest przez nie tradycja. Jak widzą historię swego regionu, rodziny – mówiła pomysłodawczyni projektu – Tu jesteśmy otwarci na współpracę z dziećmi, rodzicami, nauczycielami…
O jaką współpracę chodzi? Karolina Beimcik zachęca dzieci i ich opiekunów do zadania sobie pytania: Co wiem o kulturze mojego regionu? I nadsyłania odpowiedzi w dowolnej formie: prac plastycznych, nagrań muzycznych, wywiadów etnograficznych, opowiadań, przepisów kulinarnych. Prace są zbierane do końca roku, projekt będzie aktualizowany na bieżąco i jest otwarty na każdą ekspresję artystyczną.
- W internetowej odsłonie projektu znajdą się wszystkie nadesłane prace, pogrupowane regionami. Na pewno każda praca zostanie doceniona: będzie opublikowana i stanie się realnym wkładem do odpowiedzi na pytanie, co dzieci wiedzą o kulturze regionów Polski – dodała Beimcik – Z kolei wybrane spośród wszystkich nadesłanych prace będą stanowiły ilustracje do materiałów edukacyjnych „Małego Etnologa”.
W ramach projektu „Mały Etnolog” planowane są również warsztaty edukacyjno-artystyczne. Czym jest etnologia? Kim właściwie jest etnolog, a kim etnograf? Miedzy innymi tego będą mogły dowiedzieć się dzieci uczestniczące w zajęciach.
Karolina Beimcik realizuje projekt "Mały etnolog" w ramach stypendium przyznanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Strona, o której wspominała artystka, będzie dostępna już w najbliższych dniach pod adresem malyetnolog.pl
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 16.10.2021
Godzina emisji: 9.10