Dzieci grają melodie od Powiśla

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 10:00
Z Piotrem Baczewskim spotkaliśmy się, żeby porozmawiać o płycie "Melodie od Powiśla". To wydana przez fundację Muzyka Zakorzeniona płyta dokumentująca czterodniowe spotkanie z muzyką tradycyjną, które odbyło się w świętokrzyskim Rakowie u schyłku wakacji 2021 roku.
Audio
  • Kulisy powstania płyty "Melodie od Powiśla" (Poranek Dwójki)
Okładka płyty Melodie od Powiśla
Okładka płyty "Melodie od Powiśla"Foto: mat. promocyjne

Jego uczestnikami były dzieci i młodzież z Warszawy i Rakowa oraz wiejscy muzykanci z Powiśla świętokrzyskiego. Podczas warsztatów, spotkań i zabawy tanecznej kilka pokoleń wymieniało się melodiami i pozytywną energią, zyskując przy tym motywację do pielęgnowania tradycji swoich małych Ojczyzn. Zespół Rakowskie Fijołecki powstały w 2016 r. z inicjatywy sióstr ze świętokrzyskiego Rakowa: Magdaleny Wojsy i Justyny Piotrowicz, zespół, który zwyciężył pierwszą odsłonę konkursu Nasze Muzyczne Źródełko!

- Siostry Piotrowicz, które prowadzą Rakowskie Fijołecki, zaraziły się tą muzyką na Taborze Kieleckim w Sędku. Założyły kapelę Sióstr Piotrowicz, ale zaczęły też działać na niwie edukacyjnej. To była odpowiedź na deficyt spotkań dzieciaków, brakuje ich w całej Polsce! - mówił w audycji Piotr Baczewski.

Podkreśla, że istotnym efektem tych działań były nagrania wideo z dobrym dźwiękiem. - Mamy dzięki temu fajne filmy dokumentujące te spotkania, jak i płytę. Ważne dla nas było, żeby coś po tych spotkaniach zostało.

W nagraniach wzięły udział z Rakowa i Warszawy, przede wszystkim zespołów Rakowskie Fijołecki i Wesołe Mazurki z Pragi. -To głównie dzieci z miasta, nie mają więc określonej tradycji muzyczne. Muzykę z Radomskiego grają, bo ja akurat tam jeździłam do muzykantów. Dla dzieci ważniejsze jest spotkanie z innymi dziećmi i sam pomysł na takie spędzenie czasu - mówiła Paula Kinaszewska, opiekunka zespołu Wesołe Mazurki z Pragi.

Na płycie usłyszymy:

Zespół Rakowskie Fijołecki powstały w 2016 r. z inicjatywy sióstr ze świętokrzyskiego Rakowa: Magdaleny Wojsy i Justyny Piotrowicz. Tworzą go dzieci w wieku 7-14 lat uczęszczające do szkoły podstawowej w Rakowie. Uczą się w nim przywiązania do tradycji swojej małej Ojczyzny oraz poczucia dumy ze swego pochodzenia. Zespół bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych, gminnych oraz zabawach tanecznych w swoim regionie.



Zespół Wesołe Mazurki z Pragi. To grupa dzieci grających muzykę tradycyjną działająca od 2016 r. przy Domu Kultury TuPraga. Pod czujną i troskliwą opieką Pauli Kinaszewskiej dzieci uczą się śpiewać, grać i przede wszystkim czuć muzykę polskiej wsi - ekspresywną, żywiołową i oryginalną. Grają melodie z Ziemi Radomskiej, Kielecczyzny oraz Mazowsza. Zespół często gra do tańca i posłuchu, kolęduje na na terenie swojej dzielnicy i przede wszystkim bawi się muzyką.

Akordeonistkę Barbara Michalec (ur. 1953) z Ciszycy Dolnej k. Tarłowa posiadającą bardzo szeroki repertuar muzyczny: od śpiewnych powiśloków, poprzez polki (często przejęte przez powiślackich muzykantów od kapel żydowskich), aż po fokstroty i walczyki. Co ważne, gra je z zachowaniem charakterystycznego stylu wykonawczego, który niełatwo już w tych stronach spotkać. Chodzi m.in. niespieszne tempo melodii trójmiarowych (powiślaków), charakterystyczne rubatowanie, jak i zmiany tonacji. Na płycie usłyszymy ją w towarzystwie trąbki i barabanu.

Zdzisława Kwapińskiego (ur. 1951), skrzypka i saksofonistę pochodzącego ze Zwolenia, jednego z inicjatorów i współorganizatorów, pierwszych po latach przerwy, zabaw tanecznych przy muzyce tradycyjnej na wschód od Radomia. To także niestrudzony popularyzator powiślackich melodii znanego ze współpracy z Kapelą ze wsi Warszawa i Warszawskim Combo Tanecznym. Na płycie usłyszymy go z synem Michałem i szwagrem Stanisławem, zarówno w składzie opartym o skrzypce, jak i saksofon.

Płyta jest częścią muzycznej serii wydawniczej Źródełko.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Przygotował: Piotr Dorosz

Data emisji: 1.01.2022

Godzina emisji: 9.20