Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie z Mozaiką

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 07:00
Edukacyjne spotkania z kulturą i sztuką to również poznawanie świata opowieści. Artyści z poznańskiej gruby Mozaika przygotowali spektakl, w którym dzieci mogą mieć styczność z pięknymi historiami opowiadanymi w barwny sposób – to przecież świetna droga rozwoju wyobraźni, budowania skupienia oraz utrwalania uniwersalnych wartości! 
Audio
  • Karolina Ociepka i Bogdan Ustinau zapraszają na opowieści w wykonaniu Mozaiki (Poranek Dwójki)
  • Poranek Dwójki 9 lipca godz. 09:09
  • Poranek Dwójki 9 lipca godz. 07:44
Artyści grupy Mozaika przed młodą widownią
Artyści grupy Mozaika przed młodą widowniąFoto: mat. promo.

Tym razem Mozaika sięga do opowieści bliskowschodnich, które wyjaśniają specyfikę tej dalekiej kultury, jak również zapraszają do dalekich podróży. W ten sposób powstał namiot opowieści – konstrukcja scenograficzna przypominająca prawdziwy namiot. "Dzieci nie kryją zachwytu, kiedy otwieramy jego kolejne części przy brzmieniu egzotycznych instrumentów. Nic tylko usiąść wygodnie i zanurzyć się w świat ciekawych bohaterów, tajemniczych szachów, kolorowych papug, soczystych owoców i perskich dywanów…" – podkreślają opowiadacze i muzycy Mozaiki.

Artyści Mozaiki zabiorą nas w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu, przedstawią sztukę opowiadania i tradycyjne opowieści. Opowiedzą o ciekawych bohaterach, którzy poprowadzą przez kulturę tych odległych zakątków. Opowieściom towarzyszyć będzie muzyka, a dzieci poznają tak mało znane w Polsce instrumenty jak między innymi santur czy daf. Spektakl to uczta dalekich brzmień i wędrówek wyobraźni.

- Opowieści wciąż mają tę wartość, którą od dawien dawna ze sobą niosły, że pewne wartości przedstawiają w formie intrygującej historii korzystamy z tej mocy opowieści, która się nie zmienia. Opowiadamy je razem z muzyką i wydaje mi się, że opowieść może osadzić w sercu daną wartość poprzez konkretną historię. Na Bliskim Wschodzie opowieści w formie edukacyjnej są chętnie wykorzystywane jako nośnik wartości. To jest dobry język w dotarciu do dzieci, gdy patrzą na nas trochę nieobecnym wzrokiem. Widać, że są z nami, słuchają, ale jednocześnie oczyma wyobraźni wędrują tam, dokąd ich prowadzimy - mówiła w audycji Karolina Ociepka.

Bogdan Ustinau, również członek Mozaiki, jest muzykiem, akustykiem, ale studiuje do tego język arabski i perski i potwierdza, że we wschodniej tradycji sztuka opowiadania wciąż jest żywa. - Dzieci są nieobecne i czasem nawet muzycy, bo opowieść wchłania, zabiera do zupełnie innego świata wszystkich! - mówił.

Spektakl grupy Mozaika bazuje na dwóch opowieściach. Pierwsza to znany w kulturze wschodniej motyw przygody bociana i rolnika, która mówi o tym, że warto się dzielić z innymi, druga opowieść jest o szachu i o tym, jak uratowało go rzemiosło, rękodzieło. Warto zobaczyć ten spektakl i inne w wykonaniu Mozaiki!

Do tego w audycji:

  • Relacja z uroczystej gali wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga. 6 lipca, już po raz czterdziesty siódmy, artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymali wyróżnienia za całokształt twórczości na rzecz kultury ludowej. 

     
  • Zaproszenie na festiwal Globaltica w Gdyni. Od 14 do 16 lipca w Gdyni odbędzie się doroczny zlot fanów World Music na festiwalu Globaltica – Festiwal Kultur Świata. To wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych!

  • Pocztówka festiwalowa z Norwegii. Kuba Borysiak zda relację z festiwalu Førde Traditional and World Music Festival. Festiwal w norweskim Førde to największy festiwal muzyki tradycyjnej w Skandynawii.
     
  • Drugi odcinek cyklu Joszka Brody "Historia Niewypłakana"

  • Zaproszenie na festiwal Folkowisko w Gorajcu. Tym razem festiwal odbędzie się pod hasłem "Wesele"! Podczas tegorocznego Folkowiska celebrujemy motyw Wesela – istotnego elementu kultury ludowej, ale i początku festiwalu. W 2008 roku Marina i Marcin pobrali się, a świętowane rocznice wesela przerodziły się w Folkowisko. Tegoroczną edycją nie tylko wracamy do dawnych tradycji weselnych, ale i prosimy na kolejne PRAWDZIWE WESELE i poprzedzającą je ceremonię ślubną! Kim są szczęśliwi (przyszli) Państwo Młodzi?

PLAYLISTA

  1. Fryderyk Chopin Impromptu As-dur, op. 29 nr 1 Charles Richard-Hamelin
  2. Stelios Petrakis Quartet Spond
  3. Domenico Scarlatti Sonata d-moll K.9 Ivo Pogorelich
  4. Wernyhora A ja sobie na góreczce
  5. Antonio Vivaldi Koncert na skrzypce, wiolonczelę, smyczki i basso continuo A-dur, I. Allegro Adrian Chandler, Vladimir Waltham, La Serenissima
  6. Gjermund LarsenTrio Drommeland
  7. Cochemea Song of Happiness
  8. Camille Saint-Saens, Symfonia nr 3 c-moll op 78 "Organowa" cz II Orchestre National de France dyr. Cristian Macelaru
  9. Francesco Geminiani Sonata A-dur op. 1 nr 1 Nathan Milstein, Georges Pludermacher
  10. Esbjörn Hazelius, Johan Hedin Polska efter Appelqvist
  11. Svitlana Nianio Spotkanie
  12. Stelios Petrakis Quartet Syrtos Ts'Apomonis
  13. Drewo Letila zozulja, na berezhku sila
  14. Jean-Philippe Rameau Suita a-moll RCT 5, II. Courante Inon Barnatan
  15. Kapela Brodów Żyd z Rzeszowskiego
  16. Etnos Ensemble Dance in a Circle
  17. Maria Pomianowska Wind
  18. Thomas Morley O Fly Not Josh Lee
  19. Stelios Petrakis Quartet Rodo ts'avgis
  20. Thomas Lee Barrett Nobody Knows Pastor T.L. Barrett & The Youth for Christ Choir

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 9.07.2022

Godzina emisji: 7.00