Folkowisko i weselisko

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 15:20
Rzadko się zdarza aż taka kumulacja dobrej zabawy na jakiejkolwiek imprezie. Nie dość, że świetne zespołu, najlepsza polska i zagraniczna muzyka folkowa, to jeszcze do tego najprawdziwsze wesele! Tak rysuję się Festiwal Folkowisko 2022.
Audio
Plakat Folkowiska 2022
Plakat Folkowiska 2022Foto: mat. pras.

Co roku w cztery lipcowe dni wioska licząca 12 domów – staje się kulturalną stolicą pogranicza. Dzieje się tak niezmiennie od 2011, gdy po raz pierwszy organizatorzy Folkowiska otworzyli bramy Chutoru Gorajec dla festiwalowiczów. Corocznie wybierają oryginalny motyw przewodni, wokół którego buduj odłosnę imprezy. Dotąd opowiadali między innymi o kulturze polskiej, ukraińskiej i żydowskiej, chłopskości, roli kobiet na wsi (Kultura jest Babą), lokalnych wierzeniach (Cuda Wianki), migracjach i podróżach (Wielka Wędrówka), duchu wschodu (Na Wschód) czy tradycji lirnicznej (Dziady). Folkowisko wyrasta z tradycji sztuki i rzemiosła Roztocza Wschodniego – miejsca zamieszkałego historycznie przez Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców i wiele innych etnosów. O programie decydują poniekąd lokalne rzemiosła, zabytki, melodie, smaki i historie.

Podczas tegorocznego Folkowiska organizatorzy celebrują motyw Wesela – istotnego elementu kultury ludowej, ale i początku festiwalu. W 2008 roku Marina i Marcin pobrali się, a świętowane rocznice wesela przerodziły się w Folkowisko. Tegoroczną edycją nie tylko wracają do dawnych tradycji weselnych, ale i proszą na kolejne PRAWDZIWE WESELE i poprzedzającą je ceremonię ślubną! Kim są szczęśliwi (przyszli) Państwo Młodzi?

- To przyjaciele Folkowiska, dobrze znani muzycy Kasia i Arek z zespołu Tandiridnum - mówił w audycji Radosław Mysłek. - Folkowisko od wesela w ogóle się zaczęło, bo Marina i Marcin  przy swoim ślubie zaprosili znajomych na potańcówkę, i tak to się przerodziło w kilkanaście już rocznic, świętowanych właśnie przez festiwal. Przede wszystkim to jest niesamowita więź między uczestnikami Folkowiska i organizatorami. Marcin Piotrowski skupia wokół siebie osoby zaangażowane, z pasją. Jest to praktycznie rodzinne wydarzenie. Każdy kto przyjedzie, będzie wracał, bo ten klimat zaraża.

Tym razem nie tylko będzie można korzystać z oferty, w której są koncerty, warsztaty, spotkania literackie, rajdy i zwiedzanie, ale i wziąć udział w najprawdziwszym obrzędzie weselnym, ze śpiewaniem, oczepinami, zwyczajami, specjalną muzyką. Czy którykolwiek inny festiwal może się z tym równać??

Folkowisko 2022 to trzy dni koncertów na dużej scenie, w stodole i spontaniczne granie po krzakach. Muza od słowiańskiego rock’n’rolla po pieśni obrzędowe. Rozmowy, spotkania, warsztaty. Zagrają: Daj Ognia, Czarny Bez, Gordiy Starukh, Łapserdaki, Galicjanki z Roztocza, Kukaj Kukawko Kapela Towarzyska Do Tańca, Tęgie Chłopy, Chrust, Teatr Ognia, Joryj Kłoc, Paprykalaba, Kapela Brodów, Tandirindum, Percival, Nicponie.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Data emisji: 9.07.2022

Godzina emisji: 9.10