„Wielkopolska to jeden z najstarszych regionów historycznych Polski. To tutaj rozpoczął się proces budowania Państwa Polskiego. W ciągu stuleci rozwijała się na tym terenie tradycyjna kultura ludowa, na którą składają się tańce i śpiewy regionalne, lokalna gwara, stroje, zwyczaje oraz tradycyjna kuchnia. Te wszystkie aspekty będzie można bliżej poznać spędzając z nami czas, podczas kolejnej edycji Sceny Letniej.” piszą organizatorzy wydarzenia. W Poranku Dwójki więcej o nim opowiadała Elżbieta Osińska-Kassa.
- Co usłyszymy? Przede wszystkim dźwięki dud i kozłów! Bardzo charakterystycznych dla Wielkopolski instrumentów. Oprócz muzyki zobaczymy także pokaz tańców i spróbujemy przysmaków wielkopolskiej kuchni – zachęcała organizatorka. – Będą także warsztaty. Chętni będą mogli zrobić „ryczkę” lub wózeczek z wikliny. „Ryczka” to stołeczek w gwarze wielkopolskiej. Bo wikliniarstwo jest bardzo ważnym odłamem wielkopolskiej kultury.
Publiczność zwiedzi także autentyczny warsztat bednarski, który specjalnie na tę okazję przyjechał z Mniszek. Ponadto – koncerty! Kapele i zespoły z całej Wielkopolski zagrają nieopodal Placu Zamkowego warszawskiej Starówki. Usłyszymy m.in. słynną kapelę dudziarską Romualda Jędraszaka, zespół „Nowe Lotko” Z Bukówca Górnego czy zespół folklorystyczny z Szamotuł, znany z przedstawiania wesela szamotulskiego.
Jak się okazuje Scena Letnia – wydarzenie skupione na kulturze wiejskiej – idealnie wpasowuje się w (dawny) wielkomiejski klimat Starówki. Od dwóch lat publiczność Sceny Letniej dopisuje i z zaciekawieniem odwiedza Krakowskie Przedmieście 66.
- Te światy się wzajemnie przenikają – mówiła Osińska-Kassa – A jeśli chodzi o samych mieszkańców Warszawy, wielu z nich przyjechało do stolicy z mniejszych miasteczek i wsi. Poza tym, to już 2 rok organizacji Sceny Letniej. Zaczynamy mieć już wiernych fanów! Ogromnym zainteresowaniem cieszą się też warsztaty.
Jak wspomniała Elżbieta Osińska-Kassa, Scena Letnia jest wydarzeniem familijnym, całe rodziny odnajdą na niej coś dla siebie!
Zapraszamy na Krakowskie Przedmieście 66 od godziny 13.00. Wstęp wolny!
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Materiał przygotował: Piotr Dorosz
Data emisji: 16.07.2022
Godzina emisji: 8.10