Koncert „Harmonia Wschodu” zainaugurował wczorajszy, ósmy już, Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej.
- Każdy Turniej inauguruje koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Najczęściej szukamy utworów mocno osadzonych w kulturze tradycyjnej. Tak też jest w tym roku. Postanowiliśmy odnieść się do dzieł przede wszystkim naszych wschodnich sąsiadów z Litwy, Ukrainy, sięgnęliśmy również po rapsodię rumuńską. Przecież i Rumunię można uznać za sąsiadów Polskich, zwłaszcza odnosząc się do historyczno-kulturowej spuścizny Bukowiny Rumuńskiej, zamieszkiwanej po dziś dzień przez mniejszość polską – mówiła Dorota Serwa, dyrektor Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Koncert był okazją do przeniesienia się w świat mocno osadzony w naturze – krajobrazach, które wpłynęły na kompozytorów – inspirowany ludową kulturą Słowian i Bałtów.
Klamrą zamykającą szczeciński Turniej jest koncert laureatów, w którym bierze udział także zaproszona przez organizatorów gwiazda.
- W tym roku, na co bardzo się cieszymy, bo pokazuje to jak ściśle współpracujemy na różnych polach z festiwalem Nowa Tradycja, turniej zwieńczy występ laureata Konkursu Folkowego Polskiego Radia, zespół Hajda Banda / Гайда Банда – mówiła Dorota Serwa.
Z biegiem lat Turniej Muzyków Prawdziwych ewoluował i stał się kolejnym istotnym punktem na mapie konkursów muzyki tradycyjnej i folkowej. Dziś rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Wykonawcy staną w szranki w pięciu kategoriach: wokalistów, instrumentalistów, zespołów śpiewaczych, kapel oraz tancerzy. Przewodniczącą jury jest w tym roku Weronika Grozdew-Kołacińska.
- Turniej Muzyków Prawdziwych jest o tyle wyjątkową imprezą, że ma formułę otwartą. Spotykają się tu kontynuatorzy muzyki in crudo i przedstawiciele muzyki folkowej. Każdy, komu ta muzyka jest bliska, może się zgłosić i stanąć w szranki – mówiła jurorka. – Kolejna, ósma, edycja Turnieju świadczy o tym, że ta muzyka cały czas żyje. Oglądaliśmy wspaniały film Adama Struga i Tomasza Knittla „Agonia”. Obraz został tak nazwany dość przewrotnie i chyba trochę prowokacyjnie. Nasza rzeczywistość: kolejne festiwale, konkursy, rodzinne muzykowanie, coraz to nowe płyty świadczą o tym, że ta muzyka wciąż żyje. I jest nadzieja na to, że będzie trwała. Może w innych formach, bo przecież ona ewoluuje. Ale na pewno nie umiera.
Ale Turniej to także pokazy, warsztaty i koncerty. Znana z ostatniego konkursu „Nowa Tradycja” Joanna Gostkowska, członkini zespołu Drëszë, uczyła pieśni kaszubskich.
- Mam wrażenie, że temat nie był łatwy. Uczestnicy warsztatów zderzyli się z językiem kaszubskim nie tylko w mowie, ale i w piśmie. Uczyliśmy się czytania, wymowy na podstawie wybranych pieśni – cieszyła się prowadząca.
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Materiał przygotowała: Magdalena Tejchma
Data emisji: 3.09.2022
Godzina emisji: 7.50