"Jesteśmy przekonani, że poniesiecie w świat piękno muzyki Wieniawskiego i rozsławicie polską kulturę i nasze miasto. W 1854 roku Henryk Wieniawski podarował stolicy Wielkopolski «Souvenir de Posen» – myślę, że każdy z was zapisał w tych dniach swoje pozdrowienie z Poznania" – takie słowa skierowała prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Alina Kurczewska do laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego przed poznaniem wyników.
Więcej o laureatce I nagrody przeczytasz tutaj >>>
16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego rozpoczął się 7 października o godz. 19.00 w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy - Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Od 8 października 31 uczestników, wyłonionych z ponad 200 muzyków z całego świata, współzawodniczyło o zakwalifikowanie się do kolejnych etapów Konkursu.
W I etapie zmagań uczestnicy zaprezentowali się w szerokim repertuarze - od sonat i partit Bacha, przez sonatę Beethovena, kaprysy Paganiniego, po kompozycje patrona konkursu, Henryka Wieniawskiego. W dniach 12-16.10 odbył się II etap rywalizacji. Najpierw, przez dwa dni, uczestnicy zaprezentowali się w recitalach z akompaniamentem fortepianu, podczas których zagrali m.in. sonaty skrzypcowe i utwory Karola Szymanowskiego.
Natomiast w drugiej części II etapu wykonywali Sinfonię Concertante Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, razem z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz i altowiolistami: Michałem Bryłą, Katarzyną Budnik i Ryszardem Groblewskim.
W programie przesłuchań III etapu znalazły się: Koncert skrzypcowy D-dur, op. 61 L. van Beethovena, I Koncert skrzypcowy fis-moll, op. 14 oraz II Koncert skrzypcowy d-moll, op. 22 H. Wieniawskiego, Koncert skrzypcowy D-dur, op. 77 J. Brahmsa. Finalistom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.
Jury w składzie: Augustin Dumay - przewodniczący, Daniel Stabrawa - wiceprzewodniczący, Agnieszka Duczmal, Barnabás Kelemen, René Koering, Grzegorz Kotów, Bartłomiej Nizioł, Mariusz Patyra, Miguel da Silva, Jian Wang, Christopher Warren-Green przyznało następujące nagrody:
I nagroda - Hina Maeda (Japonia)
II nagroda - Meruert Karmenova (Kazachstan)
III nagroda - Qingzhu Weng (Chiny)
Hina Maeda odbiera gratulacje od jury
Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je pozostali finaliści: Hana Chang, Jane Hyeonjin Cho i Dayoon You.
Pula nagród w konkursie wynosi 115 tysięcy euro, z czego 50 tysięcy otrzymuje zdobywca pierwszego miejsca, 30 tysięcy – zdobywca drugiego miejsca, a 20 tysięcy – zdobywca trzeciego miejsca. Wyróżnienia wiążą się z nagrodami w wysokości 5 tysięcy euro.
Ogłoszenie wyników:
[YouTube Wieniawski Society]
Tegoroczne występy młodych artystów można było oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
W piątek (21.10) o godz. 19.00 rozpoczął się koncert galowy. Transmisja na antenie Dwójki i w formie wideo na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia.
Podczas gali wręczone zostały nagrody specjalne i pozaregulaminowe:
Nagroda Specjalna Polskiego Radia za najlepsze wykonanie kaprysu Henryka Wieniawskiego: Hina Maeda
Nagroda Specjalna Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej za najlepsze wykonanie koncertu Henryka Wieniawskiego w wysokości 6000 euro: Hina Maeda (Japonia)
Nagroda Specjalna im. Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego w wysokości 3000 euro ufundowana przez Christine Jezior: Meruert Karmenova (Kazachstan)
Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie sonaty w wysokości 2000 euro ufundowana przez Kaję Danczowską: Hina Maeda (Japonia)
Nagroda dla najwyżej sklasyfikowanego uczestnika reprezentującego Polskę w wysokości 5000 euro ufundowana przez Sołtysiński Kawecki & Szlęzak – Kancelarię Radców Prawnych i Adwokatów: Wojciech Niedziółka (Polska)
Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu Johannesa Brahmsa w wysokości 2000 euro ufundowana przez INCODE Sp. z o. o.: Hina Maeda (Japonia)
Nagroda dla najlepszego uczestnika zagranicznego niezakwalifikowanego do II etapu o wartości 1000 zł ufundowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne: Sueye Park (Korea Południowa)
III nagroda 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego o wartości 20 000 euro: Qingzhu Weng (Chiny)
II nagroda 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego o wartości 30 000 euro: Meruert Karmenova (Kazachstan)
I nagroda 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego o wartości 50 000 euro: Hina Maeda (Japonia)
Laureaci 16. Konkursu Wieniawskiego
Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.
-
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, wówczas inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, a organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbędzie się po sześcioletniej przerwie.
kor