Święto Niepodległości tanecznym krokiem

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 19:00
Jak co roku z okazji Święta Niepodległości 11 listopada na Karkowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa. W tym roku na Scenie Muzycznej na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON i IRA. 
Audio
Plakat Sceny Tańców Polskich na festiwalu Niepodległa 2022
Plakat Sceny Tańców Polskich na festiwalu Niepodległa 2022Foto: mat. pras.

Tradycyjnie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych na Scenie Dziecięcej na Dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych (w Pałacu Czapskich i w kordegardzie ASP), a na Dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie można po raz kolejny wspólnie uczyć tańców polskich. O tanecznym świętowaniu 104. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości w audycji opowiedzą Janusz Prusinowski i dyrektor Wojciech Kirejczyk.

- To już piąty rok, kiedy zapraszamy na festiwal Niepodległą na Krakowskim Przedmieściu, dotąd brakowało takiego właśnie dużego wydarzenia, bez żadnych zobowiązań, bez zapisów, otwartego. To spotkanie tysięcy warszawiaków i ludzi, którzy wtedy do Warszawy przyjeżdżają, by celebrować niepodległość dzisiaj - mówił dyrektor Biura Niepodległa Wojciech Kirejczyk. 

Radosne świętowanie niepodległości

Festiwal Niepodległa odbywa się od pięciu lat i zalicza sukcesy, nawet z ograniczoną wersją pandemiczną. Przyciąga ofertą, w której są: Scena Tańców Polskich, Scena Muzyczna z wieloma koncertami gwiazd, i Strefa dla Dzieci, na które czeka mnóstwo atrakcji. Ważnym elementem festiwalu jest też akcja "Niepodległa do hymnu", która ma zachęcać do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego, sprawić, by Polacy poczuli więź i symbolicznie się zjednoczyli z Polakami w kraju i za granicą. Dominuje przy tym rzadko spotykana atmosfera radości, zabawy. W tym sukces upatruje tu Janusz Prusinowski, który obecny jest od lat na festiwalu, jest też głównym wodzirejem namiotu tańców.

- Dla mnie definicja wspólnoty to to, że się wspólnie doświadcza. Wspólny śpiew, ruch, emocje. Kolejny raz na festiwalu Niepodległa, kiedy chodzę ulicą i patrzę na ludzi, myślę sobie, że to bardzo wzruszający moment bo Polacy stają się wspólnotą. To zaproszenie do spotkania, podania ręki, a w tańcu dosłownie! To jest nasze trwanie, nasze bycie - mówił Janusz Prusinowski.

Harmonogram Sceny Tańców Polskich

13:00 – 14:00 – Hymn Polski grany na instrumentach ludowych i warsztaty taneczne Tańce Polski Centralnej
Prowadzi: Janusz Prusinowski Kompania
14:00 – 14:50 – Warsztaty taneczne Tańce Wielkopolskie
Prowadzi: Kapela Biskupianie z Domachowa i Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni z Anną Chudą z Biskupizny
14:50 – 15:40 – Warsztaty taneczne Tańców Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego
Prowadzi: Chłopcy z Nowoszyszek i Gustaw Juzala
15:40 – 16:30 – Warsztaty taneczne Tańców Rzeszowszczyzny
Prowadzi: kapela Młoda Harta
16:30 – 17:20 – Warsztaty taneczne Tańce Wielkopolskie
Prowadzi: Kapela Biskupianie z Domachowa i Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni z Anną Chudą z Biskupizny
17:20 – 18:10 – Warsztaty taneczne Tańców Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego
Prowadzi: Chłopcy z Nowoszyszek i Gustaw Juzala
18:10 – 19:00 – Warsztaty taneczne Tańców Rzeszowszczyzny
Prowadzi: kapela Młoda Harta
19:00 – 20:00 – Warsztaty taneczne Tańce Polski Centralnej
Prowadzi: Janusz Prusinowski Kompania


Do tego w audycji:

  • Czy istnieje bardziej romantyczny miesiąc niż listopad? Przedstawiciele łódzkiej Fundacji „Po Staremu” twierdzą, że nie i to najlepszy moment na uczczenie Roku Polskiego Romantyzmu. Gdyby tak jeszcze połączyć to z obrzędem dziadów znanym nie tylko z wersji mickiewiczowskiej…? Już dziś na "Dziadach z Potańcem" w Woli Lubiankowskiej na przybyłych gości czeka wspólne śpiewanie zapomnianych pieśni zadusznych i dziadowskich pod przewodnictwem zespołu Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Plichtowie, opowieści o dawnych miejscowych tradycjach związanych z obchodami dnia zadusznego, widowisko Dziadów i tańce przy muzyce najlepszych kapel z Łodzi i okolicy. Na wydarzenie do Woli Lubiankowskiej zaprasza Samuel Szatkowski z Fundacji Po Staremu.

Posłuchaj
06:31 PR2 2022_11_05-07-46-38 Dziady.mp3 Zaproszenie na Dziady w Woli Lubiankowskiej (Poranek Dwójki)

 

  • 8:10 – rozmowa z Janem Pospieszalskim na temat nowej płyty i listopadowych koncertów „Pospieszalscy wierszem”. Z twórczości Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Stachury, Szelburg-Zarębiny, a także zaprzyjaźnionych z nami współczesnych autorów, wybraliśmy kilka utworów, które, zawierają bardzo polską nutę. Inspirowani poezją sięgamy do idiomu narodowej muzyki, romantycznej, źródłowej i współczesnej, nadając kompozycjom różne formy od klasycznych orkiestracji, do jazzowych i rockowych brzmień. Jest też miejsce na improwizacje, ludowe mazurki, polki i transowe szaleństwo. Bogaty skład, w tym kilku multiinstrumentalistów, umożliwia nam zarówno monumentalne tutti, jak i kameralne, skupione, bardzo osobiste wykonania. W polskiej tradycji określenie - do tańca i do różańca jest szczególnym komplementem. Mamy nadzieję że to właśnie słychać.
    Posłuchaj
    05:19 PR2 2022_11_05-08-13-15 8 10.mp3 Jan Pospieszalski o płycie i listopadowych koncertach „Pospieszalscy wierszem” (Poranek Dwójki)
     

  • 8:35 – Michał Żak o koncertach „Chopin. Szymanowski. Źródła”. To duży projekt realizowany przez Podlaski Instytut Kultury w ramach programu Kultura dostępna. Przewiduje on cykl koncertów z muzyką Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, w mistrzowskim wykonaniu Aleksandra Dębicza (fortepian) oraz Michała Żaka (flet). Koncerty odbędą się w siedmiu niewielkich miejscowościach regionu, z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej: Brańsku, Czeremsze, Czyżewie, Goniądzu, Knyszynie, Michałowie i Korycinie.

    Posłuchaj
    06:13 PR2 2022_11_05-08-39-13 żak.mp3 Michał Żak o serii koncertów z Aleksandrem Dębiczem "Chopin. Szymanowski. Źródła" (Poranek Dwójki)
     
  • 8:50 - w naszym cyklu "To było tak..." górnośląskie podanie historyczne o Baronioku i królu Sobieskim, kerymu w krziżu prasło - opowiada Dominika Kierpiec-Kontny
  • 9:10 – rozmowa z cypryjskim artystą Antonisem Antoniou o jego najnowszej solowej płycie „Throisma”, która zachwyca świat World Music..

    Posłuchaj
    09:28 PR2 2022_11_05-09-14-34 Antonis.mp3 Antonis Antoniou o płycie "Throisma" (Poranek Dwójki)
     

SPIS UTWORÓW

  • Kevin Seddiki Apres la pluie Kevin Seddiki, Jean-Louis Matinier
  • Antonis Antoniou & Efthymia Alphas Yiorti
  • Erich Wolfgang Korngold Kwartet smyczkowy nr 2, op. 26, II. Intermezzo Quatuor Modigliani
  • Joanna Gemma Auguri Women of Golm
  • Robert Schumann Mirty, op. 25, nr 1 Widmung Taeguk Mun, Chi Ho Han
  • Elijah Fox City in the Sky
  • Arooj Aftab Mohabbat
  • Giuseppe Verdi, Stabat Mater z cyklu "Quattro Pezzi Sacri", Chór Radia w Berlinie i Berlińska Orkiestra Symfoniczna dyr. Gijs Leenaars
  • Francis Bebey Pygmy Love Song
  • Jan Sebastian Bach Sonata fletowa BWV 1033, II. Allegro Huw Wiggin, Oliver Wass, Iain Ward
  • Federico Dencausse Mompou Damunt de tu Només les Flors MARO, John Clayton, Justin Brown, Gerard Clayton
  • Antonis Antoniou Zeybek Anark
  • Meredith Monk Ellis Island Bruce Brubaker, Ursula Oppens
  • Carl Philipp Emanuel Bach Koncert wiolonczelowy A-dur, III. Allegro assai Andreas Brantelid, Concerto Copenhagen, Lars Urlik Mortensen
  • Antonis Antoniou Throisma
  • Antonis Antoniou Ksorkisma
  • Janusz Prusinowski Trio Mazurek Ciarkowskiego
  • Adam Kaiser i Martyna Żurek Rajlender
  • Chłopcy z Nowoszyszek Polki
  • Kapela ze Wsi Warszawa Rzeceńka

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 5.11.2022

Godzina emisji: 7.00