Warszawiacy i Górale. Warszawskie Combo Taneczne na scenie z Trebuniami-Tutkami

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 19:00
Grudniowa Retroteka w Kinie Iluzjon w Warszawie będzie wydarzeniem specjalnym jak przystało na odświętną atmosferę ostatniego miesiąca roku. Świętujący właśnie jubileusz 25-lecia pracy artystycznej Jan Emil Młynarski postanowił połączyć dwa duże zespoły i dwie wielkie tradycje - warszawską i podhalańską.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Trebunią-Tutką (Poranek Dwójki)
Krzysztof Trebunia-Tutka na festiwalu Nowa Tradycja 2022
Krzysztof Trebunia-Tutka na festiwalu Nowa Tradycja 2022Foto: Danuta Naugolnyk

Zakopane lat 30. XX wieku było miejscem gdzie mieszały się wątki wiejskie i wielkomiejskie. Zimowa Stolica Polski rozbrzmiewała muzyką góralską i dansingową, importowaną z głębi kraju. Podczas koncertu na scenie spotkają się: Warszawskie Combo Taneczne i Trebunie Tutki i przybliżą ducha dawnego Zakopanego wykonując wspólnie przedwojenne tanga, melodie góralskie, a dodatkowo Krzysztof Trebunia-Tutka zaprezentuje gawędy góralskie.

Po koncercie odbędzie się pokaz filmu z 1932 roku w reżyserii Adama Krzeptowskiego „Biały ślad’’. „Biały ślad” to największy sukces Adama Krzeptowskiego, Górala i fotografa, który w latach 20. prowadził w Zakopanem zakład fotograficzny i jak nikt potrafił uchwycić w obiektywie piękno Tatr. Na koncert w audycji zaprosił Krzysztof Trebunia-Tutka.


- To instrument, na którym grywano w czasach zakazanych takich jak kiedyś Adwent i Wielki Post. Dzisiaj już pewne formy muzykowania są dopuszczalne, ale kiedyś nasze babcie, prababcie pilnowały, żeby nie śpiewać żadnych świeckich śpiewek, tylko religijne, pobożne. Adwent był wyciszeniem, już od świętej Katarzyny się nie grało, a od świętego Jędrzeja muzykanci podobno już zdejmowali struny ze skrzypiec, żeby ich nie kusiły - opowiadał w "Poranku Dwójki" Krzysztof Trebunia-Tutka, zagrawszy na fujarze wielkopostnej.

Adwent, jak opowiadał nasz gość, to taki niezwykły czas, przed Świętami, kiedy ludzie chcą wracać do tradycji i trochę poczuć atmosferę przygotowań do Świat. - Stąd to wyciszenie nie tylko religijne, ale też przypominanie tych wszystkich tradycji, które są jednak ciągle obecne. Górale przestrzegają Adwentu, nie robią wesel, chłopcy nie baciarują - mówił artysta, który wraz z zespołem Trebunie-Tutki podróżuje teraz  po całej Polsce, aby opowiadać o świętach.

Do tego:

7.50 - relacja z Gali jubileuszu 5-lecia Instytutu Polonika na Zamku Królewskim. Na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek odbyła się gala z okazji 5-lecia działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą „Polonika”. Instytut zajmuje się konserwacją, renowacją i zabezpieczaniem polskiej spuścizny materialnej w 20 krajach świata, zwłaszcza na dawnych Kresach Wschodnich RP. Podczas uroczystości wicepremier odznaczył Srebrnymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dwie postacie szczególnie związane z ochroną polskich zabytków. To historyk sztuki, konserwator zabytków i emerytowany pracownik Instytutu Polonika Karol Guttmejer oraz dyrektor Zarządu Ochrony Środowiska Historycznego Lwowskiej Rady Miejskiej dr Lilia Onyszczenko.
Posłuchaj
06:56 [i] Gala POLONIKA 5lecie 10 12.mp3 Gala jubileuszu 5-lecia istnienia Instytutu Polonika (Poranek Dwójki)
 
 8.10 - zaproszenie na koncert SŁOWIŃSKA - AUKSO - KONIECZNY / feat. St. Słowiński Quintet. Jutro, 11 grudnia w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się Koncert Słowińska AUKSO Konieczny. To hołd dla Zygmunta Koniecznego – twórcy gatunku polskiej piosenki literackiej, także wybitnego krakowskiego kompozytora muzyki filmowej. Z charyzmatyczną wokalistką znaną z repertuaru inspirowanego słowiańską muzyką tradycyjną, ale i piosenką literacką – Joanną Słowińską – rozmawialiśmy o wyróżnieniu nagrodą miasta Krakowa oraz współpracy z dwoma kompozytorami – Zygmuntem Koniecznym i Stanisławem Słowińskim, który aranżował utwory na niedzielny koncert.
Posłuchaj
05:58 PR2 2022_12_10-08-14-04 JOANNA SŁOWIŃSKA.mp3 Joanna Słowińska zaprasza na koncert w Filharmonii Śląskiej (Poranek Dwójki)
 

8.35 - Marysia Baliszewska zrelacjonowała przebieg konkursu Scena Otwarta na festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie.
Posłuchaj
06:45 PR2 2022_12_10-08-39-09 maria baliszewska.mp3 Maria Baliszewska relacjonuje zmagania konkursu Scena Otwarta na festiwalu Mikołajki Folkowe (Poranek Dwójki)
 

o 8:50 w kolejnym odcinku cyklu "To było tak..." baśń kaszubska o kowalu, śmierci i diable opowie Szymon Góralczyk

9.10 - rozmowa z François Robin i Mathiasem Delplanque'em o płycie "L’ombre de la bête". Instrument-bestia, człowiek zaklęty w potwora, pół-ludzie, pół zwierzęta grające muzykę – dudy od dawna poruszały ludzką wyobraźnię w obrazach i opowieściach. Nasza dzisiejsza Płyta Poranka czyli album L’ombre de la bête / Cień bestii to kolejna część tej historii - medytacja nad fascynującą naturą instrumentu veuze (czyt. wyz) czyli bretońskich dud. Multiinstrumentalista François Robin (czyt. Fransła Roban/ą) i twórca muzyki elektronicznej Mathias Delplanque (czyt. Mathias​ Delpląk) sięgają do krautrocka, dronów, muzyki minimalistycznej, tanecznej i ludowej, a tytułowa bestia czyli dudy to zwierzę, które oddycha, dmucha, krzyczy i jęczy. O swoich inspiracjach – muzycznych, wizualnych i przestrzennych – a także o zwierzęcości instrumentów dętych, współpracy elektroniki z żywą materią, fizyczności dźwięku i taneczności transu artyści opowiadali Hannie Szczęśniak.
Posłuchaj
09:46 PR2 2022_12_10-09-15-21 lombre de la bete.mp3 Mathias Delplanque i Francois Robin o płycie "L'ombre de la bete" (Poranek Dwójki)
 

PLAYLISTA

  1. Luigi Boccherini Koncert wiolonczelowy C-dur, I. Allegro Sonia Wieder-Atherton, Françoise Rivalland, Amaryllis Billet
  2. Anna Broda Przyjdź o zbawienie pogańskie
  3. Godfrey Finger A Ground d-moll na flet prosty La Reveuse
  4. Svitlana Nianio Głos Acherontu
  5. Arianna Savall, Petter Udland Johansen Hirundo Maris El cant des ocells
  6. Agata Adamkiewicz Walczyk kresowy
  7. Franz Danzi Sinfonia concertante Es-dur, III. Rondo allegretto Les Vents Francais, Munich Chamber Orchestra
  8. Józef Skrzek Pokój saren – Nasze drzewo, część II, wyk. Józef Skrzek (fortepian)
  9. Elliot Jacqués Blossom Waltz
  10. Joanna Słowińska Karuzela z madonnami
  11. Fabiano Do Nascimento O Tempo
  12. François Robin & Mathias Delplanque Perdu
  13. SEKUNDa Jurgów
  14. Mateus Aleluia, Fabiana Aleluia Amor Cinza
  15. Alexander Balanescu Waltz Balanescu Quartet
  16. François Robin & Mathias Delplanque Fin de règne
  17. Trebunie-Tutki Nutko moja
  18. Ania Trebunia-Tutka, Jaś Trebunia-Tutka Nuta: Ej, kocham jo se gory
  19. Trebunie-Tutki & Quintet Urmuli Pożegnanie

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 10.12.2022

Godzina emisji: 9.30