Kołysanki to pełny ekspresji i wyrazu sposób na wzmacnianie rodzicielskich więzi i relacji rodzinnych: uspokajają, redukują stres, są świetnym fundamentem do nauki języków. Karolina Beimcik w swoim nowym projekcie korzysta z dwuznaczności terminu, "na biegunach" odnosi się zarówno do różnych krańców świata, z których artystka czerpie inspiracje, jak i bujanego fotela, na którym w bajkach tak często czytano i śpiewano dzieciom. Na płycie usłyszymy więc kołysanki z różnych krajów i w różnych językach: ukraińskim, polskim, hindi, hiszpańskim, japońskim, chorwackim. O pomyśle i samej płycie Karolina Beimcik opowiedziała w audycji.
Do tego:
-
Poleski Skład Smyczkowy to pierwszy na polskiej scenie tradycyjnej zespół, który podjął się rekonstrukcji ludowej muzyki instrumentalnej Polesia. Muzycy nie mieli łatwego zadania, ponieważ pozostało już bardzo niewielu praktykujących poleskich skrzypków. Wczoraj, w klubie Proces Kawki w Warszawie, odbył się koncert promujący materiał, który niedługo prawdopodobnie ukaże na płycie. Z artystami Poleskiego Składu Smyczkowego - Janem Tarkowskim, Bartłomiejem Woźniakiem, Paulą Kinaszewską i Mateuszem Niwińskim rozmawiał Piotr Dorosz. A my czekamy na ich płytę.
06:08 PR2 2023_02_11-07-52-32 poleski skład.mp3 Nowy Poleski Skład Smyczkowy (Poranek Dwójki)
- Orkiestra dęta budzi miasto świtem czwartego grudnia. Orkiestra otwiera mecz na Stadionie Śląskim. Z trudem przebija się przez głosy dziesiątki tysięcy zgromadzonych na trybunach osób. Dostojna czerń mundurów i ciężar dźwięków towarzyszy górnikom w ich ostatniej drodze. Orkiestra wita, orkiestra żegna. Na stadionie, w telewizji, na ulicy, w parku, na cmentarzu. Orkiestry Dęte – nie tylko górnicze, przez wiele lat były istotną częścią kulturowego krajobrazu Górnego Śląska. Tymczasem na przestrzeni ostatnich 30 lat z tych terenów zniknęło bezpowrotnie kilkadziesiąt zespołów, często o ponad stuletniej historii. Z upadkiem ery przemysłu ciężkiego, zmuszono orkiestry do samodzielnego radzenia sobie na wolnym rynku. Jak udaje im się przetrwać? Co dziś znaczą górnośląskie orkiestry dęte? Czy mają swoją publiczność? I przyszłość? Mówi Marlena Hermanowicz - społeczna ambasadorka i miłośniczka orkiestr dętych.
06:38 PR2 2023_02_11-08-12-34 hermanowczi orkiestry.mp3 Górnośląskie orkiestry dęte (Poranek Dwójki)
- W czwartek 10 lutego w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej po raz 51. rozpoczął się Góralski Karnawał, największe tego typu wydarzenie w Polsce, podczas którego spotykają się najlepsze grupy kolędnicze, przede wszystkim z południa kraju. Karnawał to także konkurs taneczny, wieczorami rywalizują ze sobą góralscy tancerze, którym nierzadko kibicują mieszkańcy ich wsi, tłumnie przyjeżdżający do Bukowiny. Na miejscu są także Magda Tejchma i Mariana Kril, które rozmawiały z kolędnikami, jurorami, prowadzącymi i dyrektorem Domu Ludowego.
07:23 PR2 2023_02_11-08-39-03 karnawał.mp3 Relacja z 51. Góralskiego Karnawału (Poranek Dwójki)
- Czterodniowe warsztaty muzyczne z udziałem uczennic i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu zaowocowały płytą „Radomska Szkoła Improwizacji”, która dziś jest naszą płytą poranka. Podczas zajęć młodzi muzykanci poszerzyli swoje muzyczne horyzonty, poznając powiślaki – ludowe melodie taneczne, charakterystyczne między innymi dla regionu radomskiego. Przewodnikami po świecie tradycji była Olga Kozieł, Sébastien Beliah, Zdzisław Kwapiński i Barbara Michalec, a warsztatom i nagraniom płyty w Radomiu przysłuchiwała się Hanna Szczęśniak.
09:25 [i] 11.02 RADOM.mp3 Radomska Szkoła Improwizacji na płycie (Poranek Dwójki)
PLAYLISTA
- Florence Beatrice Price Adoration, aranż. na wiolonczelę i orkiestrę Julian Riem, wyk. Raphaela Gromes (wiolonczela), Lucerne Festival Strings, Daniel Dodds
- Ballaké Sissoko Ta Nyé, wyk. Ballaké Sissoko (kora), Émile Parisien (saksofon), Vincent Peirani (akordeon), Vincent Ségal (wiolonczela)
- George Enescu Impromptu concertant, wyk. Sarah Nemtanu (skrzypce), Romain Descharmes (fortepian)
- Henry Purcell Aria „When I Am Laid in Earth” z opery „Dydona i Eneasz Z. 626”, aranż. na zespół kameralny Gianluigi Trovesi
- Jan Sebastian Bach & Nicolas Godin Club Nine
- Michel Lambert D’un feu secret, wyk. Cécile McLorin Salvant (śpiew), Sullivan Fortner (syntezatory)
- André Manoukian Soufi Dance
- Jerzy Fryderyk Haendel, Suita nr 8 f-moll HWV 433 cz I Preludium i cz II Allegro Seong-Jin Cho
- Joseph Decosimo & Alice Gerrard Apple Brandy
- Oan Kim Agony
- Bill Laurence & Michael League Sant Esteve
- Radomska Szkoła Improwizacji Od puzonisty
- Józef Haydn Sonata Es-dur Hob. XVI:49, III. Finale. Tempo di Minuet, aranż. na dwie gitary Edin Karamazov, wyk. Edin Karamazov (gitara), Pavel Steidl (gitara)
- Kham Meslien Gnawen
- Radomska Szkoła Improwizacji Powiślunka
- Radomska Szkoła Improwizacji Wędrowiec
- Babooshki Za szto pijem
- Martin Stadtfeld Sun & Moon
- Gabi Hartmann Coração Transparente
- Stella Chiweshe Ndabaiwa
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 11.02.2023
Godzina emisji: 9.30