Konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki - promocja polskiej historii w kraju i za granicą

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 11:00
- Nasz konkurs jest skierowany do wydawców, polskich badaczy, każdego, kto pisze o polskiej historii. Ważne jest, aby wpisać się w temat każdorocznej edycji, ta jest już siódmą - mówił w Dwójce prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki - Paweł Marek Kurtyka. 
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, 2009 r.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, 2009 r.Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski
  • W tym wydaniu audycji rozmawialiśmy o idei Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki.
  • Naszym gościem był prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki - Paweł Marek Kurtyka.

Promocja polskiej historii w kraju i za granicą

Wybór pracy naukowej związanej z tematem: "W cieniu imperium. Imperialne obrazy Rosji i ZSRS w perspektywie polskiej" to idea Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Konkurs o Nagrody Przeszłość/Przyszłość zaś ma na celu między innymi nagrodzenie najlepszych inicjatyw związanych z promocją i upamiętnianiem polskiej historii.

Fundacja działa od 2016 roku. - Jej celem jest szeroko rozumiane promowanie polskiej historii w kraju i za granicą. Naszą główną specjalizacją jest tłumaczenie i publikowanie książek polskich historyków w międzynarodowych wydawnictwach naukowych. Dzięki temu zagraniczna opinia publiczna poznaje polską historię. Z tą znajomością, zwłaszcza ze źródeł, jest duży problem, głównie z powodu bariery językowej - podkreślił rozmówca Pawła Siwka.

Czytaj też:

Polski przekaz historyczny zbyt słabo znany

Dodał, że poza tym fundacja promuje historię na inne sposoby. - Organizujemy różnego rodzaju konferencje, wycieczki terenowe, rajdy śladami bohaterów polskiej historii, seminaria, wydajemy publikacje naukowe. Przez dziesięciolecia polski głos w historii najnowszej był niesłyszany na Zachodzie. W PRL nie słuchano oficjalnego przekazu władzy. Po odzyskaniu suwerenności zajęliśmy się odbudową gospodarki, wejściem w europejskie struktury, to okazało się ważniejsze niż promowanie polskiej historii. Efekt jest taki: nasza przeszłość za granicą jest znana pobieżnie, z bon motów bądź z przekazu tamtejszych badaczy - zaznaczył Paweł Marek Kurtyka

Prace w konkursie można zgłaszać do 17 marca 2023 roku.


Posłuchaj
11:54 2023_03_06 09_34_54_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki - promocja polskiej historii w kraju i za granicą (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Paweł Marek Kurtyka (prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki)

Data emisji: 6.03.2023

Godzina emisji: 9.35

mo


Czytaj także

Jan Rodowicz "Anoda". Historyk IPN: reprezentował pokolenie, które wiedziało, że wolność nie jest dana na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 11:50
- Jan Rodowicz urodził się wprawdzie w wolnej Polsce, po roku 1918, natomiast to pokolenie miało przeświadczenie, że niepodległość, wolność uzyskana w listopadzie 1918 roku, nie jest dana raz na zawsze, że może być odebrana i trzeba o nią walczyć i być gotowym, żeby przeciwstawiać się zakusom innych sił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Benken (historyk IPN).
rozwiń zwiń