Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa ogłasza kolejną edycję Programu Stypendialnego dla twórców ludowych „Mistrz – Uczeń”. Do 26 marca organizatorzy czekają na mistrza i ucznia, którzy zechcą współpracować nad wspólnym ludowym dziełem. To druga edycja projektu.
- Program „Mistrz – Uczeń” ma na celu to, żeby Ci uczniowie byli. By pewne zawody nie stały się nie tylko ginącymi, ale wręcz zaginionymi zawodami… – mówiła Magdalena Trzaska, koordynatorka – w kulturze tradycyjnej nie było z tym problemu. Uczniowie znajdowali się sami. Najpierw, poprzez obserwację i powtórzenia, sprawdzali czy im to pasuje, później, stopniowo uczyli się tego, co umieją mistrzowie.
Czy dziś młodych ludzi ciągnie do ludowego rzemiosła? Zdawać by się mogło, że niespecjalnie, a starzy mistrzowie popadają w zapomnienie. Jednak Magdalena Trzaska zauważa, że paradoksalnie, dostaje więcej zapytań właśnie od kandydatów na uczniów:
- Zaskoczeniem jest dla mnie to, że mam telefony od wielu, którzy chcieliby być uczniami, a nie mogą znaleźć sobie mistrza. Co wskazuje na to, że jednak są ludzie, którzy są tym zainteresowani i rzeczywiście chcieliby się uczyć!
Organizatorzy „nie swatają” par mistrz – uczeń, polecają jednak, gdzie szukać swojego mentora. Dobrym początkiem może być choćby Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Ale program „Mistrz – Uczeń” wspiera nie tylko artystów – także rzemieślników i rękodzielników. W zeszłorocznej edycji pojawili się młynarze. Młody człowiek, który odziedziczył młyn, chciał przywrócić go do życia. Znalazł swojego mistrza w innym regionie Polski – w okolicy nie było już żadnego. Pojawili się też bartnicy, kowale. A wśród artystów – choćby śpiewacy.
- Wysyłając wniosek, uczestnicy musieli już mieć przygotowany projekt. Razem wymyślali, jak to ma wyglądać. Czy utrzymują kontakt. Z tego, co słyszę, na przykład zapraszając na targi rękodzieła poszczególnych mistrzów i uczniów, dalej są z sobą w jak najlepszym kontakcie. – podkreśla Trzaska – I, nawet jeśli uczniowie nie dostają już stypendialnych pieniędzy, nadal kształcą się u swoich mistrzów.
Garncarz Roman Kamiński w obiektywie Piotra Gana
Zgłoszenia do programu „Mistrz – Uczeń” przyjmowane są w trzech kategoriach: artysta, rzemieślnik i rękodzielnik.
Wnioskodawcy, którzy złożą wniosek w terminie do 20 marca 2023 roku będą informowani przez NIKiDW o stwierdzeniu we wniosku ewentualnych błędów i uchybień formalnych i otrzymają możliwość naniesienia poprawek w terminie do 26 marca 2023 roku. Szczegóły dostępne na stronie NIKiDW
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadzi: Piotr Kędziorek
Materiał: Patrycja Zisch
Data emisji: 18.03.2023
Godzina emisji: 8.30
mg/mat. organizatora