Przed Festiwalem Sztuka Źle Obecna

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 10:00
- Termin "źle obecność" po raz pierwszy pojawił się w 1989 roku na konferencji Związku Kompozytorów Polskich. Określał tym mianem kompozytorów, którzy w czasie rządów komunistów w Polsce zostali w jakiś sposób dotknięci represjami - mówił w "Poranku Dwójki" Adam Tański, kurator festiwalu Festiwal Sztuka Źle Obecna (14.04-14.05).
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Wydarzenie organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej odbędzie się w siedmiu miastach Polski i poświęcone jest twórcom muzyki, wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce.

Sztuka, którą chcemy zaprezentować w czasie festiwalu niosła w sobie bunt przeciwko zniewoleniu, odnosiła się bardzo często do osobistych przeżyć związanych z represjami, jakie spotkały polskie społeczeństwo w latach 1945–1990 ze strony komunistów.

Festiwal ma za zadanie przywrócić pamięć o artystach takich jak Andrzej Panufnik, Antoni Szałowski, Stefan Kisielewski, Roman Palester, Roman Padlewski, Tadeusz Zygfryd Passern, Stefan Behr i inni.

Niektórzy z nich zdecydowali się na emigrację jako akt protestu wobec władz komunistycznych, inni mimo trudności ideologicznych próbowali tworzyć nieskrępowaną sztukę w swojej Ojczyźnie - zapowiadają organizatorzy.

Szczegóły w rozmowie z Adamem Tańskim, kuratorem Festiwalu Sztuka Źle Obecna. Wydarzeniu patronuje radiowa Dwójka.

Posłuchaj
13:40 Poranek Dwójki tański 11.04.mp3 Rozmowa z Adamem Tańskim, kuratorem Festiwalu Sztuka Źle Obecna (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 11.04.2023

Godz. emisji: 9.35

mo/aw/pg