W związku z tym w audycji odwiedziliśmy wystawę w Muzeum Ikon w Supraślu - "Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu". Obiekty eksponowane na wystawie pochodzą z dwóch kolekcji prywatnych: z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, z Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego, a także z Muzeum Ikon w Supraślu. Temat pasji i zmartwychwstania w sztuce obrazowany był od wieków. Różni się jednak w kulturze Wschodu i Zachodu. Obiekty eksponowane na wystawie pochodzą z dwóch kolekcji prywatnych: z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, z Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego, a także z Muzeum Ikon w Supraślu. Jest to zbiór z jednej strony bardzo zróżnicowany, ze względu na wiek, technikę, miejsce powstania, czy autora. Z drugiej: bardzo spójny, ponieważ oscyluje wokół najważniejszego święta w Kościele wschodnim, jak i zachodnim - Święta Zmartwychwstania.
06:33 PR2 2023_04_15-07-48-53 sokołowska.mp3 Do Muzeum Ikon w Supraślu zaprasza Dorota Sokołowska (Poranek Dwójki)
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu" w niedzielę 23 kwietnia o godz. 15.00
O 8.35 rozmawialiśmy z ojcem Piotrem Kuszką - bazylianinem, proboszczem Parafii Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy w Warszawy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Opowieść o znaczeniu liturgii w Wielkim Tygodniu, o niedzieli Wielkanocnej i kolejnym tygodniu Wielkanocy obrządku wschodniego.
07:08 PR2 2023_04_15-08-36-47 ksiadz.mp3 Rozmowa z ojcem Piotrem Kuszką (Poranek Dwójki)
Do tego w audycji:
"Powrót do korzeni to powrót do przeznaczenia" mówią o muzyce ze swojej najnowszej płyty muzycy z zespołu Żywiołak . Wydana pod koniec ubiegłego roku "Dekonstrukcja historyczna I" nakłania do poznania słowiańskiej, przedchrześcijańskiej duchowości. Artyści poruszają wyobraźnię słuchacza bogactwem instrumentarium - usłyszymy tu między innymi lutnię, fidel renesansową czy - nowe odkrycie - gęślę opolską, pokaźną liczbę bębnów i instrumentów dętych. Do tego różnorodność wokali i wielobarwność samej narracji. Poruszamy się między pradawnymi rytuałami, wczesnośredniowiecznymi synodami a poszukującą własnej duchowości współczesnością. O płycie "Dekonstrukcji historycznej I" opowiada Robert Jaworski, lider zespołu Żywiołak.
05:55 PR2 2023_04_15-08-10-10 zywiołak.mp3 Robert Jaworski o płycie "Dekonstrukcja historyczna I" Żywiołaka (Poranek Dwójki)
o 8.50 kolejny odcinek cyklu "Od Olzy do Sanu. Ludzie gór"
o 9.10 Wywiad z zespołem z wyspy Ruhnu. Wyspa Ruhnu położona 70 km od wybrzeży Estonii jest malutka, ma niecałe 12 km2, 65 mieszkańców i dwa sklepy w centrum wsi. Zimą można się na nią dostać tylko samolotem, który często się psuje. Mamy okazję lepiej poznać kulturę Ruhnu, która mimo dużej izolacji jest bardzo ciekawa, sięga 5 tys. lat p.n.e. Wyspę w ostatnich wiekach zamieszkiwali Szwedzi. Podczas drugiej wojny światowej 300-osobowa ludność wyspy Ruhnu u wybrzeży Estonii musiała jednak opuścić swoją wyspę z powodu okupacji przez Armię Radziecką. Ludzie byli rozproszeni po całej Szwecji, a wraz z nimi odeszły ich tradycje, historie, muzyka i pieśni. Ich kultura prawie zaginęła, ale dzięki badaniom przyjezdych z Estonii kultura Ruhnu jest teraz żywa, ma się dobrze i rośnie w siłę. Zachowują ją skrzypaczki projektu Sounds & Stories of Ruhnu Island.
08:47 [i] 15 05 RUHNU.mp3 Wyprawa na wyspę Ruhnu (Poranek Dwójki)
Żywe dziedzictwo, tradycje od pokoleń
W audycji zaprosiliśmy też na kolejną odsłonę Europejskich Dni Dziedzictwa. To 50 tys. wydarzeń ukazujących i promujących dziedzictwo kulturowe w 50 krajach, cykliczna kulturalno-edukacyjna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. W Polsce, przez dwa wrześniowe weekendy, przeszło 200 tysięcy osób wzięło udział w ponad 1200 wydarzeniach będących okazją do odkrywania historii ludzi i miejsc. Nie brakowało wystaw, koncertów, pokazów, spacerów, rajdów, festynów i wielu innych ciekawych przedsięwzięć. Wydarzenie związane jest z wrześniem, ale to już teraz o nim wspominamy, bo to pora, by zastanowić się, kto mógłby się do tych wydarzeń przyłączyć i je zorganizować. Tegoroczne hasło i główna dziedzina EDD to dziedzictwo niematerialne
- Europejskie Dni Dziedzictwa zawsze się kojarzą z zabytkami, bo taka jest ich geneza, ale dziedzictwo jest szerokim pojęciem. W tym roku obchodzimy dwa jubileusze, jeden dotyczy 20lecia przyjęcia przez UNESCO konwencji o dziedzictwie niematerialnym o 10 lat od założenia krajowej listy dziedzictwa niematerialnego. Kultura to nie tylko materia, ale też przekaz umiejętności i wiedzy od poprzednich pokoleń. W tym roku otwieramy więc nową przestrzeń dla nowych podmiotów i organizacji, dlatego zależy nam, żeby o tym mówić wcześniej i dotrzeć do wszystkich, których to może interesować - mówiła w audycji z Anna Śmigielska - kierownik Zespołu ds. Komunikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Szczegóły warunków zgłoszeń można znaleźć na nid.pl i edd.nid.pl
Dziedzictwo kulturowe nie kończy się na zabytkach i zbiorach obiektów. Obejmuje ono również tradycje lub żywe formy wyrazu odziedziczone po naszych przodkach i przekazane przyszłym pokoleniom, takie jak tradycje ustne, sztuki widowiskowe, wiedza i praktyki dotyczące przyrody lub wiedza i tradycyjne umiejętności rzemieślnicze. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w II i III weekend września. W 2023 roku przypadają na 9-10 i 16-17 września. W audycji opowiemy o możliwościach dołączenia do wydarzenia i zorganizowania lokalnie EDD. Inspiracją może być temat przewodni, który towarzyszy każdej edycji #EDD. Tegoroczne hasło – „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Szczegóły w rozmowie
PLAYLISTA
- Sounds & Stories from Ruhnu Island Schönbergi valss
- Ella Fitzgerald Blue Skies
- Vlatko Nushev Divertimento, III. Festif, wyk. Simon Trpčeski (fortepian), Gjorgi Dimcevski (skrzypce), Sorin Spasinovici (altówka), Alexander Somov (wiolonczela), Hidan Mamudov (klarnet), Vlatko Nushev (perkusja)
- Isolde Lasoen Bed & Breakfast
- Abaji Route & Roots
- Manos Hadijdakis Nihterinos Peripatos
- Coleman Hawkins & Ben Webster Rosita
- Robert de Visee Improwizacja na temat „Folia de Espagna”, wyk. L’Arpeggiata, Christina Pluhar (dyr.)
- Tęgie Chłopy Polka Bugajskiego
- Sophie Alour & Mohamed Abozekry Duo oud, saxophone (improwizacja), wyk. Sophie Alour (saksofon), Mohamed Abozekry (ud)
- Sarah Vaughan & Clifford Brown Embraceable You
- Sounds & Stories from Ruhnu Island Tule, sõber
- Ukrainska Silska Orchestra Tetyana
- George Gershwin S’Wonderful / But Not for Me / I Got Rhythm / An American in Paris, wyk. Lucienne Renaudin Vary (trąbka), BBC Concert Orchestra, Bill Elliott
- Valya Balkanska Izlel e Delyu Haidutin
- Sounds & Stories from Ruhnu Island Kaks kirikut
- Pauline Viardot La Nuit!, wyk. Elsa Dreisig (śpiew), Alexandre Pascal (skrzypce), Héloïse Luzzati (wiolonczela), Célia Oneto Bensaid (fortepian)
- Frank Bridge Novelletten, II. Presto, wyk. Esmé Quartet
- Joe Hisaishi Merry-Go-Round of Life (z filmu “Ruchomy zamek Hauru”), wyk. Joe Hisaishi (fortepian), Royal Philharmonic Orchestra
- trad. Guru Bandana (Modlitwa), wyk. Ali Akbar Khan (sarod), Asha Bhosle (śpiew)
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 15.04.2023
Godzina emisji: 9.30