Ukraińscy i białoruscy rezydenci w Polsce
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zatwierdził listę pierwszych 32 przedstawicielek i przedstawicieli zawodów teatralnych, którzy rozpoczęli rezydencje w polskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych. W tym roku, w związku z wojną, kolejny etap programu poszerzony został o przedstawicielki i przedstawicieli zawodów kreatywnych związanych z teatrem na Ukrainie.
- To była błyskawiczna decyzja z Ministerstwa Kultury. Udało się szybko zwiększyć budżet i zmienić regulamin. Działaliśmy, nie znając jeszcze tej rzeczywistości wojennej, bo ogłosiliśmy nabór na początku marca. Teraz widać, że wojna przerosła wszelkie wyobrażenia, nie widać jej końca, a po zwycięstwie Ukrainy – czego wszyscy jej życzymy – powrót do funkcjonowania teatrów nie będzie szybki, więc myślę, że to nie ostatni nabór osób, które mogą tworzyć teatry i dalej pracować w swoim zawodzie, ale póki co w Polsce - wyjaśniła Anna Chylak.
Pomoc twórcom teatralnym
Program rezydencji daje możliwość zatrudnienia i organizacji życia w Polsce nie tylko aktorom, reżyserom i dramatopisarzom, ale także rzemieślnikom. - To są pasjonaci teatru – ci, którzy pracują nad kostiumami, scenografią, oświetleniem scenicznym. To są poniekąd artyści, czyli osoby o rzadkich kompetencjach, poszukujący nowych rozwiązań teatralnych. Nasze teatry ich potrzebują, jak i my czujemy się w obowiązku im pomóc - podkreśliła koordynatorka rezydencji.
Wśród Ukrainek i Ukraińców, którzy rozpoczęli swoje rezydencje w 20 instytucjach i organizacjach zajmujących się teatrem 1 maja, jest również Svietlana Oleshko - reżyserka i założycielka teatru Arabesky. Jak mówiła, teraz jej domem jest Teatr Polski.
Poezja i czytania performatywne
- Chyba byłam jedną z pierwszych osób, które złożyły swoje propozycje. Moja rezydencja będzie trwała sześć miesięcy i już bardzo szybko działamy - opowiadała reżyserka. - Pierwsze działania będą w maju. 15 maja będzie salon poezji ukraińskiej. Mamy już obsadę i przetłumaczone na język polski wiersze. 25 maja planujemy czytanie performatywne książki Oksany Zabużko, która jest teraz w Warszawie. A w czerwcu – polsko-ukraiński Dzień Dziecka, a więc działamy bardzo dużo i bardzo szybko - mówiła Svietlana Oleshko.
W charakterze rezydentów w polskich instytucjach kultury obecnie są 32 osoby.
16:13 Poranek Dwójki 6.05.2022.mp3 Rezydencje artystyczne dla twórców teatralnych z Ukrainy (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Roch Siciński
Gość: Anna Chylak (koordynatorka projektów pomocowych w Instytucie Teatralnym), Svietlana Oleshko (rezydentka Teatru Polskiego, reżyserka i założycielka teatru "Arabesky")
Data emisji: 6.05.2022
Godzina emisji: 9.30