Rozmowa z Kopernikiem
W sobotę, 27 maja na PGE Narodowym można było obserwować z bliska rewolucje naukowe – kamienie milowe w rozwoju nauki. Właśnie pod taki hasłem - "rewolucje naukowe" odbył się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków. Na zwiedzających czekał m.in. robot humanoidalny Kopernik.
- To, co najważniejsze w Centrum Nauki Kopernik to możliwość samodzielnego angażowania się i doświadczania. W tym wypadku możemy faktycznie samodzielnie prowadzić doświadczenie na tym, jak działa sztuczna inteligencja, o której wszyscy mówią dookoła. Każdy zwiedzający może porozmawiać z naszym robotem i spróbować go zhakować, na przykład zadawać mu kilka razy to samo pytanie - opowiadał Robert Firmhofer, szef CNK.
Od lewej: Robert Firmhofer, Jakub Jamrozek i Paweł Siwek w mobilnym studiu Dwójki
Rewolucja jutra
Zdaniem gościa Dwójki, rewolucja związana ze sztuczną inteligencją dopiero przed nami. - Wydaje mi się, że nasze życie jeszcze tak bardzo się nie zmieniło pod wpływem sztucznej inteligencji. To, co dzisiaj obserwujemy, to wciąż potencjał, który oczywiście będzie doskonalony i za chwilę się zmaterializuje - przekonywał Robert Firmhofer.
Nasze mobilne studio odwiedziło również wielu innych gości, wśród nich Tadeusz Grajpel - znawca dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, prowadzący Pracownię Badań i Edukacji Historycznej, czy Rafał Darasz - przewodniczący Polskiej Młodzieży Esperanckiej PZE. Rozmawialiśmy także na temat przełomowych wynalazkach w historii kina.
116:38 2023_05_27 15_00_10_PR2_Dwojka_na_miejscu.mp3 Audycja specjalna z 26. Pikniku Naukowego (Dwójka na miejscu)
Zobacz także: 26. Piknik Naukowy w Dwójce.
Podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym pojawiło się ponad stu wystawców. Podczas wydarzenia zwiedzający mogli m.in. stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie procesu powstawania kryształów. Nie zabrakło również informacji dotyczących technik pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli.