Rzeź wołyńska 1943: serwis specjalny
Marcin Pilis w swojej powieści poruszył temat prawie przez żadnego z polskich pisarzy nie podnoszony. Trudno zrozumieć dlaczego. Wydawało się, że rzeź wołyńska, w której straciło życie, według ostrożnych szacunków, 50-60 tys. naszych rodaków, stanie się kanwą wielu opracowań nie tylko historycznych, ale i literackich. Tę lukę stara się wypełnić autor książki "Cisza w Pogrance".
Tytułowa Pogranka to polska wieś, która zniknęła z powierzchni ziemi, nie pozostał po niej nawet ślad. Ale zanim to się stało, żyli tam ludzie, m.in. mieszana polsko-ukraińska rodzina, z trojgiem dojrzewających dzieci. I tylko oni przeżyli tragedię.
28:28 Dwójka strefa literatury 19.11.2021.mp3 "Cisza w Pogrance". Rozmowa z Marcinem Pilisem (Strefa literatury/Dwójka)
Pilis opowiada ich historię, miłość sióstr do tego samego, ukraińskiego chłopaka, który z jednej strony staje się mordercą, z drugiej - ratuje życie jednej z dziewczyn i ich brata. A chłopiec? Jak w antycznej tragedii, to jemu przypada najgorsza, najstraszniejsza rola.
- Przyjąłem w powieści perspektywę, w której są nie tylko ofiary, ale również sprawca. Być może stało się tak właśnie dlatego, że nie łączą mnie z Kresami żadne związki rodzinne - powiedział gość Dwójki.
Marcin Pilis rozbił swoją powieść na dwa plany. Ten prawie współczesny: spotkanie rodzeństwa po latach, to nie tylko czułość, ale także skrywane tajemnice...
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadził: Wacław Holewiński
Gość: Marcin Pilis (autor książki "Cisza w Pogrance")
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 21.30
pg