Wychowankowie i wykładowcy z całego świata
W audycji wybraliśmy się do Chodzieży na warsztaty jazzowe "Cho-Jazz". To wyjątkowe warsztaty, podczas których wychowankowie i wykładowcy, zamieszkujący różne zakątki świata, pojawią się razem na jednej scenie. Szczegóły poznaliśmy w rozmowie z Januszem Szromem, dyrektorem artystycznym tegorocznego wydarzenia.
Pierwsza taka szkoła w Europie
Artysta jest autorem monografii pierwszych 50 jego odsłon. - To jest już 53. edycja warsztatów muzycznych w Chodzieży. Jest to właściwie połączenie warsztatów i festiwalu. Na początku lat 70. powstała idea pierwszej takiej szkoły dla muzyków w całej Europie, Polacy byli pierwszymi edukatorami jazzu na naszym kontynencie. Lucjan Kaszycki powołał silną ekipę dydaktyczną, a na scenie wówczas pojawił się kwintet Tomasza Stańki - mówił Janusz Szrom.
Znakomici artyści wśród wykładowców
Dodał, że atmosfera warsztatów w Chodzieży jest wyjątkowa. - Główną ideą tych spotkań od samego początku w 1971 roku jest kontakt młodego człowieka z mistrzem. Większość uczestników to fani, nie wszyscy muszą wyjechać stąd jako muzycy. Wśród wykładowców są m.in. wokalistka Dorota Miśkiewicz, saksofoniści Piotr Baron i Jerzy Główczewski, pianiści Kuba Stankiewicz i Bogdan Hołownia, od lat 90. przyjeżdża do nas Hans Peter Salentin, profesor trąbki.
16:43 2023_07_21 09_30_48_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Janusz Szrom: warsztaty jazzowe w Chodzieży to przede wszystkim kontakt młodego człowieka z mistrzem (Poranek Dwójki)
Wsparcie dla odbudowy ukraińskiej sceny jazzowej po wojnie
Opowiedzieliśmy także o projekcie "Ukraina Cho-Jazz", który ma na celu - poprzez szerokie działania promocyjne wśród muzyków jazzowych na całym świecie - kumulację środków finansowych na wsparcie ukraińskich muzyków jazzowych i odbudowę ukraińskiej sceny jazzowej po wojnie.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Roch Siciński
Gość: Janusz Szrom (wokalista, publicysta, pedagog, dyrektor artystyczny warsztatów jazzowych w Chodzieży)
Data emisji: 21.07.2023
Godzina emisji: 9.30
mo