- W "Poranku Dwójki" przenieśliśmy się do Dusznik-Zdroju, gdzie trwa "uczta melomana", czyli Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
- Podczas wieczornych koncertów publiczność ma okazję posłuchać koncertów znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów.
- Popołudniami zaplanowano spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach.
Jubileusz 90. urodzin prof. Ireny Poniatowskiej
Marcin Majchrowski mówił o jubileuszu 90. urodzin prof. Ireny Poniatowskiej i wspominał spotkanie z przewodniczącą Rady Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju w audycji Cafe "Muza". - Irena Poniatowska przez całe życie zajmuje się muzyką fortepianową i twórczością Chopina, Beethovena, pianistyką XIX wieku - podkreślił.
Ciepłe przyjęcie wszystkich pianistów
Rozmówca Rocha Sicińskiego stwierdził, że ciekawie wygląda lista gości festiwalu, którzy występują w Dusznikach-Zdroju. - Dziennie mamy tutaj dwa koncerty, popołudniowy o 16.00 i wieczorny o 20.00. We wtorek 8 sierpnia już półmetek festiwalu, czas bardzo szybko płynie. Ogromną furorę i wielkie wrażenie na słuchaczach zrobił Kevin Chen, 18-letni pianista z Kanady. Należy zaznaczyć, że publiczność bardzo ciepło przyjmuje wszystkich pianistów. Fani muzyki fortepianowej są wierni wykonawcom. Nieczęsto mają możliwość obcowania z czystą pianistyką, słuchania recitali fortepianowych na co dzień. Do tego służy festiwal taki jak ten w Dusznikach-Zdroju - zaznaczył Marcin Majchrowski.
Fani muzyki fortepianowej z Czech i Niemiec
Dodał, że w zdecydowanej większości publiczność przyjeżdża do Dusznik specjalnie na festiwal. - Słyszałem pewną grupę Czechów. Rzadko tutaj spotyka się tamtejszych melomanów, którzy przyjeżdżają do Polski, choć to blisko granicy. Niemcy są silną grupą fanów, przede wszystkim muzyki Chopina - powiedział.
16:22 2023_08_07 09_34_55_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Marcin Majchrowski: festiwal w Dusznikach-Zdroju to idealne miejsce dla miłośników pianistyki (Poranek Dwójki)
Koncert na wyjątkowej wiolonczeli
- Bardzo czekam na recital Hiny Maedy i Michała Francuza, chcę sprawdzić, w jakiej formie artystka jest od października. Od jakiegoś czasu laureatów Konkursu im. Wieniawskiego prof. Piotr Paleczny zaprasza do Dusznik-Zdroju. Ciekawie zapowiada się też koncert wiolonczelistki Camille Thomas, która zagra na niezwykłym instrumencie, zbudowanym przez Antonia Stradivariego. Sonatę g-moll op. 65 Fryderyk Chopin napisał dla swego przyjaciela, wiolonczelisty Auguste'a Franchomme'a, ówczesnego właściciela tego instrumentu - opowiadał Marcin Majchrowski.
Czytaj także: 78. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki.
"Miał to być pierwszy po wojnie festiwal - napisał Potocki w liście do Andrzeja Merkura w 1994 roku - co miało niemałe repolonizacyjne, patriotyczne i interpretacyjne znaczenie dla naszego społeczeństwa, które nowo przybyłe na ten obszar nie czuło się jeszcze dość u siebie".
Dlaczego na chopinowskie święto wybrano dusznicki kurort? W sierpniu 1826 roku z polecenia lekarzy warszawskich i profesora Józefa Elsnera, dla podreperowania wątłego zdrowia, do Dusznik przybył Fryderyk Chopin. Z Warszawy wyruszył 28 lipca. Towarzyszyły mu matka oraz siostry (Ludwika i Emilia). Trasa wojażu wiodła przez Błonie, Sochaczew, Łowicz, Kutno, Kłodawę, Koło, Turek, Kalisz, Ostrów, Międzybórz, Oleśnicę, Wrocław, Niemczę, Ząbkowice i Kłodzko.
[źródło: materiały organizatora festiwalu]
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Roch Siciński
Gość: Marcin Majchrowski (dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia)
Data emisji: 7.08.2023
Godzina emisji: 9.35
pg/mo