Konstanty Ildefons Gałczyński - wiersze w 70. rocznicę śmierci poety

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 16:19
"Jakie to szczęście być takim poetą, jakim był Gałczyński. Nieprędko nasza ziemia polska, obfita w poetów wyda jemu równego" - tak nad grobem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego mówił Jarosław Iwaszkiewicz. Autor ”Zaczarowanej dorożki” zmarł o świcie 6 grudnia 1953 roku.
Konstanty Ildefons Gałczyński
Konstanty Ildefons GałczyńskiFoto: Polona.pl

Konstanty Ildefons Gałczyński i jego literacka legenda

Już za życia otaczała go literacka legenda. Był, jak pisali Anna Kamieńska i Jan Śpiewak we wstępie do zbioru wspomnień o Gałczyńskim: "pierwszym i ostatnim polskim trubadurem, żonglerem przetwarzającym codzienność w pasjonującą inność, ze słów melodyjnych tworzącym szkocko-warszawskie ballady, ze słów ostrych i ciepłych - satyry".

Mistrzowskie recytacje Gałczyńskiego z archiwum Polskiego Radia

Właśnie ta melodyjność sprawia, że wiersze poety tak łatwo zapadają nam w pamięć. On sam najlepiej tę melodyjność wydobywał, recytując napisane przez siebie utwory. W naszych radiowych archiwach zachowało się wiele takich mistrzowskich recytacji Gałczyńskiego zarejestrowanych na początku lat 50.

Czytaj też:

W 70. rocznicę śmierci poety będziemy ich słuchać w "Poranku Dwójki". Przedstawimy wiersze i fragmenty poematów: "Spotkanie z matką", "Pierwsze zabawki", "Piosenka o Wicie Stwoszu", "Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha".

***

Do wysłuchania poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zapraszamy w "Poranku Dwójki" od poniedziałku do piątku (4-8.12) o 9.50. Audycję przygotowała Dorota Gacek.

mo

Czytaj także

Pranie - urokliwe Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 05:40
42 lata temu, 29 czerwca 1980 roku, otworzono w leśniczówce Pranie na Mazurach muzeum słynnego barda codzienności, poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. To była niedziela, a na otwarciu znalazło się liczne grono znamienitych gości, między innymi córka Kira Gałczyńska z mężem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśniczówka Pranie. Azyl Gałczyńskiego po zakazie druku

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 08:00
- Gałczyński do leśniczego Stanisława Popowskiego przyjechał jako gość. Wynajmował od niego pokój po tym paskudnym zakazie, który otrzymał w 1950 r. na zjeździe literatów w Warszawie - tak o okolicznościach, w których Konstanty Ildefons Gałczyński trafił do słynnej Leśniczówki Pranie, opowiada Tadeusz Bączyński. Dom leśniczego stał się dla poety bezpieczną przystanią na kilka lat.
rozwiń zwiń