Adriana Prodeus o filmie "Chłopiec i czapla": to baśń, która zadziwia na każdym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 13:00
- To jest testament twórcy, w którym on opowiada o tym, jak świat zbudować od nowa i jak z takich maleńkich klocków przedstawionych na ekranie można zbudować jakąś harmonię na świecie ciągle targanym wojnami, głodem i kryzysem humanitarnym - tak Adriana Prodeus mówiła w Dwójce o filmie "Chłopiec i czapla", który wchodzi właśnie do kin.
Kadr z filmu Chłopiec i czapla
Kadr z filmu Chłopiec i czaplaFoto: mat prasowe
  • Do polskich kin 19 stycznia wchodzi film japoński film "Chłopiec i czapla" (reż. Hayao Miyazaki).
  • Film ten nagrodzony został Złotym Globem w kategorii najlepszego filmu animowanego, ma również szansę na Oscara.
  • Bohaterem opowieści jest 12-letni Mahito, który wyrusza w podróż i zostaje poddany próbie.

Nowy film japońskiego twórcy Hayao Miyazakiego "Chłopiec i czapla" wzbudza niezwykłe poruszenie - nagrodzony został Złotym Globem w kategorii "Najlepszy film animowany" jako pierwszy film anime w historii. Produkcja powalczy zapewne również o Oscara (nominacje Akademii Filmowej poznamy w najbliższym tygodniu).

"Chłopiec i czapla" jako opowieść autobiograficzna

Kolejną sensacyjną okolicznością jest fakt, że reżyser Hayao Miyazaki już kilka lat temu pożegnał się z publicznością i zapowiedział odejście na emeryturę. Później tę obietnicę złamał filmem krótkometrażowym, teraz powraca po raz kolejny z opowieścią, która jest najbardziej autobiograficznym z jego dzieł.

- To jest zaskakujące, że jest to opowieść autobiograficzna, ponieważ ogląda się ją jak jakąś niebywałą baśń, taką, jaką pamiętamy z dzieciństwa, która nas zadziwia na każdym poziomie, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć kolejnego etapu. Myślę, że udało się coś takiego tutaj stworzyć poprzez unikalną metodę pracy Miyazakiego polegającą na tym, że on rozwija storyboard (scenopis w formie rysunków - red.) z jednego etapu na drugi, nie wiedząc, dokąd zmierza - wyjaśniała Adriana Prodeus.

Czytaj także:

Mahito, czyli Hayao Miyazaki

Zwykle Hayao Miyazaki tworzył filmy o dziewczynkach, tym razem bohaterem uczynił 12-letniego chłopca. Młody Mahito, z tęsknoty za matką, wyrusza do magicznego miejsca, które dzielą żywi i umarli.

- Oglądając ten film, możemy przyjąć taką wersję, że Mahito jest tym właśnie Miyazakim, który w wieku 12 lat wchodzi w świat. Ale cały ten rys bohatera jest takim inicjacyjnym rysem, który znamy z wielu opowieści, że dziecko wrzucone w świat zostaje poddane pewnej próbie, ponosi różne porażki, [odnosi] sukcesy, spotyka kogoś, kto mu pomaga, daje mu jakieś niezwykłe, nadprzyrodzone moce - wyjaśnia krytyczka.


Posłuchaj
14:23 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_01_18-09-30-37.mp3 Adriana Prodeus o filmie "Chłopiec i czapla": to baśń, która zadziwia na każdym poziomie (Poranek Dwójki)

 

Finał jest znakiem zapytania

Adriana Prodeus przestrzega jednak, że - inaczej niż w klasycznych baśniach - nie możemy się tu spodziewać jednoznacznego happy endu: - Dochodzi do pewnego finału, który niekoniecznie możemy uważać za rozwiązanie jego problemów czy zrozumienie świata. Finał jest raczej takim wielkim znakiem zapytania, co ten bohater zrobi z tym wszystkim, co mu zostało dane, włożone w ręce.

Anime dla dorosłych

Film, choć jest animowany i opowiada o dziecku, przeznaczony jest raczej dla dojrzalszego widza. - Warto jest uprzedzić widzów, którzy będą chcieli pójść ze swoimi dziećmi tak jak na produkcję "Mój sąsiad Totoro", ulubiony, najsłynniejszy chyba film studia Ghibli: to jest "Totoro" tylko że dla dorosłych, to jest "Totoro" groźne, okrutne, w którym pierwsza scena to wojna - zastrzega Adriana Prodeus.

Film "Chłopiec i czapla" wchodzi do polskich kin jutro, 19 stycznia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Adriana Prodeus (krytyczka filmowa)

Data emisji: 18.01.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/kor


Czytaj także

"Krab" - nasz świat oczami małego skorupiaka

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:23
- Mocną stroną tego filmu jest przyjęcie punktu widzenia zwierzęcia i opowiedzenie historii z jego perspektywy. Wszystkie środki wyrazu, które zastosowaliśmy, żeby ten efekt wzmocnić, czyli ruchy kamery, dobór obiektywów, zaplanowanie ujęć, dźwięk, pozwalają na moment znaleźć się w głowie kraba - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Chmielewski, reżyser krótkometrażowego filmu animowanego pt. "Krab".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szczęście Mikołajka". Hołd złożony twórcom słynnej serii

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 18:00
Tematem tego wydania audycji "O wszystkim z kulturą" było "Szczęście Mikołajka" - film rysunkowy, który od niedawna można oglądać w kinach.
rozwiń zwiń