Tysiąc żurawi dla Japonii

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 19:01
Charytatywny koncert dla ofiar kataklizmu w Japonii oraz jubileusz 90-lecia Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio

W czwartkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o jubileuszu 90-lecia Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego. Tworzą go studenci i absolwenci UW i innych uczelni. I chociaż tworzą go amatorzy, to właśnie w Akademickim UW swoje kariery rozpoczynali wielki tenor, Jan Kiepura czy jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek - Jadwiga Rappé. W myśl sentencji varietas delectat w repertuarze Chóru odnajdziemy dźwięki różnych epok muzycznych - od renesansu do czasów współczesnych, a także bogactwo form - od programu a cappella po utwory wokalno-instrumentalne.

Radość z obcowania ze sztuką nie byłaby pełna bez możliwości dzielenia się nią. Dlatego Chór Akademicki UW chętnie i dużo koncertuje, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, wpisując się w ten sposób w życiorysy chórzystów barwnym epizodem. A być może czymś znacznie więcej. Na otwarcie sezonu jubileuszowego zespół przygotował dwuczęściowy koncert a cappella, w którym zaprezentuje ponad dwadzieścia wielokrotnie nagradzanych na konkursach wykonań utworów chóralnych z szerokiego spektrum stylów i epok. Naszymi gośćmi byli: Irina Bogdanowicz, Kinga Jaźwińska i Krzysztof Rostowski. Dwójka patronuje temu jubileuszowi.

Zaprosiliśmy też na koncert "Tysiąc żurawi”. Będzie on miał charakter charytatywny. Wystąpią na nim zarówno profesjonalni jak i początkujący muzycy, zarówno dorośli jak i dzieci i młodzież, Japończycy i Polacy. Zostaną wykonane utwory klasyczne Zebrane fundusze zostaną przekazane Ambasadzie Japonii, która następnie przekaże je ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii z dnia 11 marca 2011 roku.

Naszym gościem była pani Chie Piskorska, która zdradziła, że nazwa koncertu wzięła się z japońskiej tradycji robienia orgiami w kształcie żurawi, która nie jest tylko zwykłą zabawą manualna, ale pewnym rytuałem, w którym okazuje się powagę szacunek osobie, której się takie żurawie podarowuje. Koncert odbędzie się w Starej Pomarańczarni w sobotę 2 kwietnia o godzinie 9:00.

Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

Czytaj także

Brak argumentów, krzyk, kreowanie wroga, ubóstwo wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 20:45
To cechy języka debaty politycznej w Polsce, stwierdzili uczestnicy dyskusji zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japonia: kryzys nuklearny na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 05:00
Poziom promieniowania w wodzie morskiej 300 metrów od uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushina jest ponad 3300 razy wyższy od normalnego.
rozwiń zwiń