Mikołaj Grynberg: im gorzej jest na świecie, tym więcej zastanawiamy się nad swą tożsamością [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 14:14
- Jako autor tego filmu dostałem zadanie, żeby zobaczyć, kim dzisiaj są polscy Żydzi. Trzeba pamiętać, że rozmawiałem z moimi bohaterami w 2021 roku, wtedy trwały zdjęcia. Udało się nam zbudować dobrą i bezpieczną sytuację do zadawania pytań. Słysząc pytanie "Kim jesteś", każde z nich musiało się trochę zastanowić - mówił w Dwójce Mikołaj Grynberg, pisarz i fotograf, którego film "Kim jesteśmy" jest prezentowany na wystawie stałej Muzeum POLIN.

ZOBACZ WIDEO:

  • Galeria "Powojnie" – ostatnia z galerii stałej ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – zyskała nową przestrzeń opowiadającą o życiu żydowskim po 1989 roku.
  • Spotykają się na niej dzieła dwóch uznanych polskich twórców: Wilhelma Sasnala i Mikołaja Grynberga. 
  • Warszawska placówka zapowiada w ten sposób obchody swoich 10. urodzin, które świętować będzie już jesienią tego roku.

Okazją do spotkania z Mikołajem Grynbergiem (finalistą Nagrody Literackiej "Nike", laureatem Warszawskiej Premiery Literackiej) jest otwarcie galerii "Powojnie" w Muzeum POLIN. To swoisty aneks, dopowiedzenie do tamtejszej wystawy stałej, w ramach którego jest prezentowany film "Kim jesteśmy" autorstwa naszego gościa oraz obraz "Bez tytułu" (przedstawiający pejzaż z rowerem) Wilhelma Sasnala.

Mikołaj Grynberg i Wilhelm Sasnal w artystycznym dialogu

- Cała instalacja jest tak zbudowana, że mój film jest pokazywany w takim specjalnie zbudowanym wnętrzu, które ma wielkie okno i przez to okno właśnie widać obraz Sasnala. Dobrze się to ze sobą spina - przekonywał Mikołaj Grynberg.

"Kim jesteśmy" to 10-minutowy zapis jego rozmowy z polskimi Żydami i Żydówkami, przedstawicielami i przedstawicielkami różnych pokoleń, o tym, kim się czują i jakim domem jest dla nich Polska. - Na szczęście nie ma jednej odpowiedzi, nie ma wspólnego mianownika, dlatego mam nadzieję, że to jest ciekawe - stwierdził autor filmu.

Wstęp do 10-lecia Muzeum POLIN

Produkcja jest krótszą, przygotowaną z myślą o widzach Muzeum POLIN, wersją reżyserskiego debiutu Mikołaja Grynberga - "Dowodu tożsamości". Jej premiera odbyła się 21 listopada 2021 roku podczas Warsaw Jewish Film Festival. 


Posłuchaj
15:05 Poranek Dwójki grynberg 22.07.2024.mp3 Mikołaj Grynberg o swoim filmie prezentowanym na wystawie stałej Muzeum POLIN (Poranek Dwójki) 

Symbolicznym spotkaniem obu dzieł, filmu M. Grynberga i obrazu W. Sasnala, warszawska placówka zapowiada obchody swoich 10. urodzin, które świętować będzie już jesienią tego roku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Mikołaj Grynberg (pisarz, reporter, fotograf, reżyser)

Data emisji: 17.07.2024

Godz. emisji: 9.20

pg/wmkor

Czytaj także

Unikatowe polskie zdjęcia z powstania w getcie warszawskim w Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 18:00
- W jednym z kartonów znalazłem pudełeczko z negatywami, tam natrafiłem na zdjęcie, które było pokazywane w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Okazało się, że odnalazłem wszystkie negatywy, niektóre w ogóle nie były nigdy prezentowane. To 33 zdjęcia zrobione przez mojego ojca w getcie - mówił w Dwójce Maciej Grzywaczewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bojowniczki! One walczyły w getcie warszawskim". Reżyser: mój film opowiada mało znaną historię

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 12:44
- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
rozwiń zwiń