- Forum Musicum jest festiwalem, na którym prezentowana jest kultura średniowiecza, renesansu i baroku.
- Obok samej muzyki na wydarzeniu przedstawiane są konkretne tematy związane z danym czasem.
- W tym roku festiwal zatytułowany został "Władza i muzyka". Tomasz Dobrzański zdradził w Dwójce, że ten temat zostanie przedstawiony w trzech odsłonach.
Forum Musicum to festiwal muzyki dawnej znany z tego, że prezentuje kulturę średniowiecza, renesansu i baroku nie z muzykologicznego dystansu, lecz w sposób, który sprawia, że staje się ona bliska współczesnemu odbiorcy. Czy program tegorocznej edycji pozostanie wierny tej idei?
Muzyka i władza
Tomasz Dobrzański zapytany o znaczenie tytułu tegorocznego festiwalu powiedział, że w tym roku organizatorzy podejmują temat władzy w trzech odsłonach. - Tytuł wiąże muzykę z określonym tematem. Stara muzyka nie była nigdy wyłącznie przyjemnością słuchową, a zawsze służyła jakiemuś celowi w życiu społecznym. Władza takiej muzyki zawsze potrzebowała, ale także mogła jej nie lubić - powiedział.
- Tegoroczny festiwal zatytułowany "Władza i muzyka" przedstawia muzykę w różnych aspektach. Mamy trzy apogea festiwalu. Podzieliliśmy ten temat na trzy fragmenty - dodał.
Wojna
Pierwszym fragmentem jest wojna, która towarzyszyła władzy nieodłącznie. - Muzyka służyła życiu bardzo bezpośrednio. Rycerze wychowani w tej kulturze miłości dwornej, sami tworzyli dworne pieśni - wyjaśnił Tomasz Dobrzański.
- Niekoniecznie sami je śpiewali, bo do tego służyli im tzw. żonglerzy, którzy zajmowali się niższą formą sztuki muzycznej, czyli wykonawstwem. Nie było ono w owych czasach tak cenione - stwierdził dyrektor festiwalu.
Kształtowanie wizerunku i upadek władzy
Tomasz Dobrzański wyjaśnił także znaczenia dwóch kolejnych odsłon, które będą przedstawiane przez koncerty. - Drugim apogeum jest dwór Ludwika XIV. To przykład władcy, który wpisał sztukę, muzykę i taniec w sprawowanie władzy i kształtowanie swojego wizerunku (…) ten punkt festiwalu można nazwać "chwała władzy i splendor" - zdradził.
- Trzeci koncert będzie poświęcony upadkowi władzy. Zajmiemy się tu nieznanym szeroko dziełem. To poemat, który krytykuje władzę. Jest związany ze wszystkim, co działo się we Francji na początku XIV wieku, kiedy nastąpił poważny zatarg władzy królewskiej z Kościołem. Wpłynęło to na to, że był to okres sekularyzacji w kulturze i muzyce - wyjaśnił Tomasz Dobrzański.
14:21 _PR2 (mp3) 2024_08_07-09-17-18.mp3 Tomasz Dobrzański o tegorocznym Forum Musicum (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Marcin Pesta
Gość: Tomasz Dobrzański (dyrektor artystyczny Forum Musicum)
Data emisji: 7.08.2024
Godz. emisji: 9.15
dz/wmkor