Studio Jazzowe Polskiego Radia. Nikola Kołodziejczyk: wiele z tych partytur było zagranych tylko raz

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 11:58
- Jest około 200 partytur napisanych przez wszystkich największych muzyków polskiej sceny. Powstawały nie po to, żeby jakoś specjalnie na nich zarabiać, a po to, żeby je grać. Były to partytury eksperymentalne, bardzo ciekawe, melodyjne. Dziś wiele z tych materiałów jest zapomnianych, ponieważ były wykonane raptem raz. Mamy plan to zmienić - mówił w Dwójce o reaktywacji Studia Jazzowego Polskiego Radia Nikola Kołodziejczyk, dyrygent i aranżer.
Współczesną odsłonę Studia Jazzowego Polskiego Radia prowadzi Nikola Kołodziejczyk
Współczesną odsłonę Studia Jazzowego Polskiego Radia prowadzi Nikola KołodziejczykFoto: Piotr Podlewski/PR
  • Studio Jazzowe Polskiego Radia to legendarny skład, którego historia sięga niemal pół wieku wstecz.
  • Reaktywacja formacji nastąpiła w 2023 roku, przy okazji setnego odcinka Dwójkowego cyklu koncertowego "Jazz.PL".
  • Najbliższy występ 20-osobowej orkiestry prowadzonej przez Nikolę Kołodziejczyka już 29 sierpnia - na finał festiwalu Letnia Akademia Jazzu w Łodzi.

Tomasz Stańko, Zbigniew Seifert, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak czy Włodzimierz Nahorny - to tylko część gwiazd, które w przeszłości należały do Studia Jazzowego Polskiego Radia. Także ci artyści tworzyli autorskie kompozycje specjalnie dla składu, którym kierował Jan Ptaszyn Wróblewski.

Legendarna nazwa, nowa odsłona

- Skład Studia Jazzowego Polskiego Radia jest legendarny. Zadebiutowali w 1968 roku na Jazz Jamboree. Niestety nie przetrwali transformacji ustrojowej po roku 1989, natomiast bardzo mnie cieszą wszystkie ruchy, które powodują, że być może uda się częściej pokazywać tę ogromną spuściznę - wyznał Nikola Kołodziejczyk.

Wielki powrót orkiestry nastąpił na początku 2023 roku za sprawą "Jazz.PL". To właśnie w setnym odcinku Dwójkowego cyklu wystąpiło reaktywowane Studio Jazzowe Polskiego Radia. Na scenie Studia im. Witolda Lutosławskiego pojawili się m.in. Henryk Miśkiewicz, Maciej Obara, Tomasz Dąbrowski czy Piotr Damasiewicz. Dwudziestoosobowym składem dyrygował nie kto inny, jak gość "Poranka Dwójki".

Studio Jazzowe Polskiego Radia na żywo i w Dwójce

Podobnie będzie 29 sierpnia, kiedy to Studio Jazzowe Polskiego Radia wystąpi na finał festiwalu Letnia Akademia Jazzu w Łodzi. - Staramy się nie patynować tylko i wyłącznie przeszłości. Mamy zespół złożony z wybitnych muzyków, także młodego pokolenia. Owszem, będziemy pokazywać rzeczy, które były kiedyś grane, ale takie, które nie przedostały się za bardzo do polskiej świadomości - tłumaczył Nikola Kołodziejczyk.

Posłuchaj
16:30 Poranek Dwójki kołodziejczyk 20.08.2024.mp3 Nicola Kołodziejczyk przed koncertem Studia Jazzowego Polskiego Radia na festiwalu Letnia Akademia Jazzu w Łodzi (Poranek Dwójki) 

Nadchodzący koncert jest współorganizowany przez Program 2 Polskiego Radia i będzie retransmitowany na antenie Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Nikola Kołodziejczyk (dyrygent, aranżer, kompozytor, pianista, bandlider)

Data emisji: 20.08.2024

Godz. emisji: 9.15

pg/wmkor

Czytaj także

Nikola Kołodziejczyk: powrót Studia Jazzowego to wielostronna łączność pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 17:30
- Ta praca była dużą przyjemnością. To dwieście ręcznie pisanych partytur Studia Jazzowego Polskiego Radia, dzieła największych jazzowych osobistości, kompozytorów, ale również osób, które nie są z kompozycją kojarzone. Bardzo ciekawe było odkrywanie innych stron wielu muzyków, znanych jako wspaniali soliści i liderzy swoich zespołów - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk przed setnym koncertem z cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio Jazzowe Polskiego Radia - orkiestra solistów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 17:25
- W Studiu Jazzowym pojawili się chyba wszyscy muzycy, którzy mieli cokolwiek do powiedzenia wtedy w Polsce. Bywało, żeśmy rozszerzaliśmy skład do nieprawdopodobnych granic, bo nam było żal poszczególnych ludzi. Kiedyś mieliśmy siedem saksofonów, dwie perkusje, dwa kontrabasy. To był rzeczywiście zespół zapalony do roboty - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski, dyrektor legendarnego Studia Jazzowego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń