Nowe władze PISF. Karolina Rozwód: podejmujemy decyzje w dialogu ze środowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 11:53
Na początku lipca Karolina Rozwód została wytypowana na nową dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na antenie Programu 2 Polskiego Radia nowa szefowa tej instytucji zdradziła jakimi kryteriami będzie kierował się instytut za jej rządów. Uchyliła również kulisy m.in. typowania polskiego kandydata do Oscara.
Karolina Rozwód podkreśliła, że PISF będzie pracował w formule dialogu ze środowiskiem
Karolina Rozwód podkreśliła, że PISF będzie pracował w formule dialogu ze środowiskiemFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski
  • Na początku lipca Karolina Rozwód została dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
  • Dyrektor podkreśliła, że chce korzystać z rad członków Rady PISF. Swoje decyzje chce opierać na dialogu ze środowiskiem filmowym w Polsce.

Polski Instytut Sztuki filmowej to publiczna instytucja, której podstawowym zadaniem jest wspieranie rozwoju kinematografii. Działalność Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej finansowana jest głównie z wpłat nadawców telewizyjnych, platform cyfrowych, telewizji kablowych, a także właścicieli kin i dystrybutorów filmów.

Karolina Rozwód w PISF

Karolina Rozwód opowiedziała na antenie Programu 2 Polskiego Radia o rozpoczęciu swojej pracy w PISF. Podkreśliła, że jej celem jest przede wszystkim dialog ze środowiskiem. - Poznaję samą instytucję. To jest 120-osobowy zespół, która ma zadania często niewidoczne nawet dla filmowców, którzy są beneficjentami. Naszym podstawowym zadaniem jest obsługa programów operacyjnych, ale z drugiej strony jesteśmy instytucją publiczną, na której ciążą obowiązki, związane choćby z przestrzeganiem konkretnych ustaw - zdradziła.

- Pracujemy intensywnie i wielotorowo. Z jednej strony są to działania związane z opracowywaniem programów operacyjnych, czyli mechanizmu dystrybucji środków na przyszły rok. Od początku staramy robić się to w dialogu ze środowiskiem - dodała.

Rada PISF

28 sierpnia miało miejsce pierwsze posiedzenie Rady PISF. To ciało doradcze, z którym Karolina Rozwód chce współpracować i korzystać z jego sugestii. - Podczas pierwszego posiedzenia Rady Instytutu powiedziałam jej członkom, że liczę na dialog i żeby faktycznie Rada była ciałem doradczym. Spraw jest bardzo dużo, a Rada zrzesza wszystkich interesariuszy - zaznaczyła.

- To zarówno przedstawiciele podmiotów, które łożą na polską kinematografię, jak i bezpośrednich beneficjentów programów operacyjnych. Mam nadzieję na owocną i realną współpracę - dodała.

Komisja Oscarowa

Poznaliśmy również nazwiska członków komisji, która będzie typowała polskiego przedstawiciela na festiwal Oscarów. - Jestem tylko jednym z dwunastu członków komisji. Chciałabym, żeby wszyscy członkowie czuli się wolni w tym wyborze. Moim pomysłem było to, żeby w komisji znalazły się osoby z wielkim dorobkiem, które jednocześnie nie są beneficjentami PISF. Nie chciałabym, żeby członkowie w jakikolwiek sposób czuli się obciążeni - stwierdziła Karolina Rozwód.

Dyrektor PISF powiedziała, że polskiego kandydata do Oscarów instytut musi wyłonić na początku października. Terminy te pokrywają się z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W związku z tym kandydata do Oscara poznamy przed gdyńskim festiwalem, ale ma to związek tylko z terminami jakie obowiązują PISF. - Wśród filmów zgłoszonych do wyścigu po Oscary mogą być filmy prezentowane rok temu na Festiwalu w Gdyni, jak i produkcje z tegorocznej odsłony tego wydarzenia. Dlatego też chciałabym, żebyśmy nie łączyli tych wyborów z Festiwalem w Gdyni  - powiedziała Karolina Rozwód.


Posłuchaj
16:24 _PR2 (mp3) 2024_08_29-09-15-47.mp3 Karolina Rozwód o planach Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Marcin Pesta

Gość: Karolina Rozwód (dyrektor PISF)

Data emisji: 29.08.2024

Godz. emisji: 9.15

dz/am

Czytaj także

Ińskie Lato Filmowe. "Na wystawie Agaty Pytko zobaczymy, jak zmienia się przestrzeń publiczna w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2024 14:10
W położonym na terenie parku krajobrazowego Ińsku w malowniczej scenerii od 1973 roku odbywa się Ińskie Lato Filmowe. Festiwal koncentruje się na zjawiskach kulturowych mniej obecnych w mediach, a także takich, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Tegoroczną odsłonę wydarzenia przybliżył nam Przemysław Lewandowski - dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

13. Festiwal "Hommage a Kieślowski". Diana Dąbrowska: Kieślowski to reżyser życia

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 10:00
- Ten hołd Krzysztofowi Kieślowskiemu, od wielu lat realizowany przez nas w Sokołowsku, to tylko część naszego festiwalu. Staramy się, żeby motto było powiązane również z filozofią tego twórcy, bo upatrujemy w tej postaci nie tylko reżysera i scenarzystę, ale również człowieka, który potrafił dojrzeć w drugiej osobie coś wyjątkowego - mówiła w Dwójce Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna Festiwalu "Hommage a Kieślowski".
rozwiń zwiń